3. týždeň: Týždeň s najvyšším ňuňu faktorom

Predchádzajúci týždeň o čokoláde bol istotne najsladší. No tento je jednoznačne najchutnejší! Budeme sa v ňom venovať mláďatkám, bábätkám, prckom zvieracím i ľudským a všetkému čo k nim patrí. 

Hrátky pre tento týždeň

✔ Aké je to byť batoľaťom, ktoré ešte nevie rozprávať? Napíšte si na kartičky pár slov a skúste ich vyjadriť len pomocou posunkov. Ostatní môžu hádať, čo chcete povedať. Môžete zorganizovať súťaž skupín.

✔ Zahrajte sa s hmatovými vrecúškami. Do nepriehľadného vrecka vložte niekoľko drobných predmetov. Len pomocou hmatu sa snažte uhádnuť, čo vo vrecku je.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Ako inak začať bábätkový týždeň než Žabiatkom? Slovenská klasika o tom, ako sa nad čerstvo narodeným prckom zhŕkne celá rodina a nadšene (alebo až hystericky?) mu začne predpovedať budúcnosť. Treba však povedať, že v Žabiatku sa brnká aj na trochu temnú strunu: natešené babky totiž nad bábätkom híkajú, ochkajú a achkajú až tak, že ono vyplašené ujde. K Žabiatku prikladáme hneď ďalšiu modernú klasiku, jeden z kľúčových dielov náučnej série, Terka a bábätko. V tomto zošitku sa Terka s maminou pripravuje na narodenie mladšieho súrodenca. Séria Terka je medzi rodičmi veľmi obľúbená, keďže pomerne presne popisuje skúsenosti, ktorými dieťa vo svete prechádza, aj keď často v nej lekcia prevažuje nad príbehom.

Z českých kúskov odporúčame Jeho královskou maličkost. Podobne ako Terka, aj toto je knižočka o príprave na menšieho súrodenca, avšak v jednom fantasticky napísanom a ilustrovanom príbehu, kde si princezná po narodení brata – jeho královské maličkosti – odrazu musí robiť raňajky, obliekať sa sama a v kočíku už sedí niekto iný. Emócie a skúsenosti sú zachytené veľmi presne, no všetko rámcuje jeden skutočne skvele a s vtipom napísaný príbeh, ktorý nechce poučovať (iba rozumie). Pre úplne najmenšie deti tu ešte máme aj diel Miminko z edície Minipédia. Toto leporielko je určené ešte menším deťom už od jedného roka. Bude sa im páčiť vďaka pohyblivým dielikom.

Knižné tipy vo veku 5 – 7 rokov

Skôr než som prišla na svet je jeden citlivo napísaný príbeh, v ktorom nájdete iba málo textu, no pritom veľa obsahu. Pozor, nejde o knižku o príchode bábätka na svet (teda o nejakú základnú sexuálnu výchovu). Ide o uvažovanie medzi dvomi malými sestrami o tom, kde sú deti, kým ešte nie sú v maminom brušku. Možno vo vesmíre, možno hviezdny prach? Knižku aktuálne nájdete v knižniciach. K nej prikladáme ďalší príbeh o očakávaní súrodenca Čo baby nedokážu – v tomto však budúci veľký brat musí prijať fakt, že sa mu narodí sestra a nie chalan (tak ako by sa mu to páčilo).

Z českých kníh vám ponúkame Jak jsem přišel na svět. Je to výborná knižka o tom, ako deti prichádzajú na svet. Avšak napriek tomu, že sa s deťmi dostanete aj ku skutočne praktickým otázkam (knižka je pre deti od štyroch rokov, takže sa pohybujete na úrovni kolíkov a štrbiniek), kniha na rozdiel od iných takýchto príručiek veľmi veľa priestoru venuje vzťahu medzi otcom a mamou a dáva tak dieťaťu veľký pocit bezpečia. Prikladáme aj horúcu novinku Babarova rodina, ďalšie pokračovanie príbehov o slonovi Babarovi, ktoré do Čiech prináša vydavateľstvo Baobab (na Slovensko nikto).

Knihy pre osem a viacročné deti

Ponuku pre veľkáčov začíname Misiou Eva v Thajskupomocou ktorej si s malou Evou a jej rodinou precestujete celým Thajskom a budete jej rodinku sledovať zblízka. Ide o láskavý a vtipný príbeh jednej rodiny, ktorý s deťmi prečítate na jedno posedenie. Konrád z konzervy vo vás aj vašich deťoch bude od začiatku osekávať bežné predstavy o tom „správnom“ rodičovstve. Totiž Konrád pricestuje ako bežná zásielka zásielkového obchodu hlavnej hrdinke, no a tú by ste na mamu veru netipovali. Samotný Konrád zase pôsobí viac ako dospelý a menej ako dieťa, z čoho vzniká zaujímavá dynamika a veľmi dobre napísaný príbeh. Obe knižky nájdete v knižniciach a obe sadnú deťom okolo osem-deväť rokov. (S čítaním im pomôžte, píšeme o tom tuto).

Denis a jeho sestry je na samostatné čítanie určený zhruba deväť-desať ročným deťom a opisuje malý, bežný život chlapca, ktorý sa pripravuje na príchod adoptovanej sestry. Je to po všetkých stránkach jeden uveriteľný príbeh. My vám ho v tomto týždni predstavujeme hlavne ako výbornú audioknihu, ktorú nahovoril Lukáš Latinák a posunul celú knihu ešte ďalej.

Pribeh Angelina Browna od Davida Almonda síce nachádzate v ponuke pre deti, my ale vravíme, skúste ju vy. Vy ako dospelí. Nič iné k nej nepovieme, už iba toľko, že by ste ju ozaj mali mať prečítanú a že sa k nej viete dostať aj vo forme e-knihy.

Na záver už iba jedno slovo: Darca. Darcu vydalo Artforum ako prvý diel jednej z najlepších dystopických sérií vôbec. Je to zovretý príbeh o veľmi krehkej hranici medzi slobodou a bezpečím, a znovu vravíme, otestujte ju vy. Každá dobrá kniha pre deti musí zarezonovať v dospelákovi, a ak ide o knihy pre mladých, o to viac. V slovenčine je Darca dostupný v knižniciach, v češtine prvé dva diely série vydalo Argo.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov budú písať Mimi malá knihomilka a Opičí matkaO knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ budú písať Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N a tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami. Orvokki a Jedu v knize budú zase prinášať hlavne tipy pre dospelákov. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu písať aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.

No a posledná vec: nahrajte nám s deťmi odkaz o tých vašich obľúbených knižkách z tohto týždňa. Stačí kliknúť modré tlačidlo na pravom okraji tohto webu a môžete nahrávať. Tešíme sa na vaše hlasy!