2. týždeň: O čokoláde, sladkých rukách a knižkách

Pozdravujeme v najsladšom týždni tohto roka! V nedeľu sme oslávili Medzinárodný deň čokolády a my sme ho oslávili tabuľkou horkej, zjedenou počas túry v Slovenskom raji. Ako sa darilo u vás? Ak ste zatiaľ žiadnu čokooslavu nepodnikli, tak aha – máte na to celý ďalší týždeň. 

Hrátky pre tento týždeň

✔ Urobte si vlastnú degustáciu čokolády. Biela, mliečna, horká, s príchuťou… Nezabudnite si urobiť degustačnú tabuľku kde si označíte chuť, farbu a vôňu. 

✔ Blatové koláče síce nie sú na jedenie, ale ich výroba je zábavná. Potrebujete hlinu, vodu, kamienky a kvety na ozdobu. Vyhrňte si rukávy a pustite sa spolu s deťmi do pečenia. Ak sa cítite mimoriadne tvorivo, pustite sa namiesto do hliny do plastelíny, moduritu alebo fimo hmoty. Alebo rovno do receptu na čokoládový cheesecake v našej brožúrke (na stiahnutie tuto).

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Najmenším deťom sme v tomto týždni vybrali samé delikatesy. Spokojne nazrite do prvého väčšieho slovníka jedla od Svojtky Moje prvé slovíčka – Všetko o jedle. Je plnofarebný, pomerne čitateľne ilustrovaný a slovná zásoba v ňom sa už viditeľne posúva od jabĺčok a chlebíka ku komplexnejším kategóriám: zelenina a ovocie (vrátane batátov, liči a rebarbory) cez makrónky v kategórii Pekáreň až po prípravu jedla či národné špeciality. Stratený šál od Egrešu je zase sviežo ilustrovaný malý poklad, ktorý viete iba tak obzerať s menšími deťmi, avšak väčšie deti už v ňom objavia aj príbeh. Knižku napísali logopedičky, vývinové pedagogičky, a to je ďalší veľký bonus.

Z českých titulov tu máme nestarnúceho Kvaka a Žbluňka a ich príbeh o roztopenej čokoládovej zmrzline. No a nesmieme zabudnúť na Tuze hladovou housenku, ktorú z vyjedenej chladničky hrozne rozbolelo bruchu. Dôležitejšie však je, že pán Carle nedávno oslávil 90.te narodeniny, a ako si ho pripomenúť lepšie než práve touto kultovou knižkou?

Knihy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

Predškolákov a prvákov môžeme poslať jedine za Charliem do čokoládovej továrne od Enigmy. Ako inak? Pokojne si to spojte aj s večerným pozeraním filmu, obe sfilmované verzie sú dobré, i keď každá trochu iná. Hneď vedľa čokoládovej továrne postáva Artúr Buchta, ktorý, chudáčisko, už vyskúšal všetky diéty sveta, no zaberá jedna jediná – čokoládová. Akurát na cestu do Afriky mu to veľmi nefunguje. Pravdaže máme na mysli kultovú rozprávku zo série Pom Pomových rozprávok, ktoré si isto pamätáte ešte zo svojho detstva. Siahnite teda buď po tej vašej doma alebo po reedícii, ktorá v Stonžoke vyšla len nedávno a okrem iného v nej nájdete aj dva doteraz nepublikované príbehy.

Čo sa českých titulov týka, Tajemství za sněhovým knírkem  je jedna prekrásne ilustrovaná knižočka, ktorá vyzerá akoby boli jednotlivé ilustrácie povystrihované a čerstvo rozsypané na papier. Slinky sa vám budú pri čítaní zbiehať asi ako keď čítate slovenského Františka Sláčika. Okrem toho ešte pripomíname fantastické a úplne nestarnúce Pohádky po telefonu Gianni Rodariho, ktorého humor je nenapodobiteľný a ktoré český Albatros len nedávno vydal v novej úprave. Príbehov v nich je sedemdesiat – nájdete tam ten čokoládový?

Knihy pre osem a viacročné deti

Keď príde na školákov, nezaobídeme sa bez Malého Mikuláša. Hľadajte v ňom čokoládové tyčinky, ktoré jeho rodinka ponúka nečakaným návštevám. Samozrejme v ňom hľadajte aj kopu strašlivých lotrovín. Nie nadarmo Mikulášove knihy vychádzajú opakovane v nových a nových reedíciách a patria medzi to najobľúbenejšie z detskej literatúry. My ich zároveň odporúčame špeciálne vo verzii pre čítačky či aplikácie v telefónoch (verzia e-pub alebo mobi). Prečo to robíme sa dozviete v tomto článku – ale v skratke hlavne preto, že bavia malých chalanov a ako e-knihy sa často čítajú ľahšie.

V tomto týždni sme pre vás vymysleli ešte jedného pána Rodariho aj s jeho uleteným humorom. Ide o knihu Z neba padá čokoláda, v ktorej úplne naozaj začne z neba padať …čokoláda. Túto ilustroval Miroslav Cipár, a i keď by si jeho kresba zaslúžila trochu viac bieleho miesta, stále patrí medzi veľmi pekné knihy. Okrem kníhkupectiev ju isto nájdete aj v knižniciach. Ruka v ruke s ňou ide Totálne ohromujúca čokoláda, ktorá je vlastne literatúrou faktu z edície Príšerná veda, ale písanou tak, že budete mať chuť okamžie vyraziť na čokodegustáciu.

No a ešte čosi pre väčšie decká. Najprv Stína, kratučký a ceruzkovo ilustrovaný tichý, až intímny príbeh o Stíne, ktorá verí, že si vystačí sama až kým sa raz nepodelí o horúce kakao. Stínu viete čítať už aj so šesťročníkmi, avšak jej hĺbku stále lepšie ocenia stále väčšie deti. A nakoniec Fanúšička o dievčati, ktoré začína nový život na vysokej škole a nejako sa v ňom nie a nie nájsť. Svoju úlohu v tomto príbehu zohrajú proteínové tyčinky, sladký a horúci zimný nápoj zo Starbucksu a potom príbehy o Simonovi AKA Harrym Potterovi. Zoberte vašej tínedžerke na dovolenku: Rainbow Rowellová píše dialógy tak, že stránky samé behajú popod prstami. (A pozor, dostať aj v cool verzii do čítačky.)

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov budú písať Mimi malá knihomilka a Opičí matkaO knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ budú písať Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N a tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami. Orvokki a Jedu v knize budú zase prinášať hlavne tipy pre dospelákov. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu písať aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

No a ak by ste hľadali aj pre tento týždeň nejakú ňuňu audiorozprávku, tak potom je tu výborné OPUS spracovanie Medovníkového domčeka. A áno, je to ten, ktorý ste počúvali v nedeľnom rozhlase ešte vy, so Zorou Kolínskou v úlohe Marienky a s Evou Rysovou ako starou babou. Má to skvelú hudbu a je to riadna temnota. Eva Rysová v tejto rozprávke ako skutočná majsterka strieda sladučkú tetušku s ježibabou. V balíčku s Medovníkovým domčekom máte aj Snehulienku a sedem trpaslíkov s Karolom Machatom, Idou Rapaičovou a celým vašim detstvom.

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.

No a posledná vec: nahrajte nám s deťmi odkaz o tých vašich obľúbených knižkách z tohto týždňa. Stačí kliknúť modré tlačidlo na pravom okraji tohto webu a môžete nahrávať. Tešíme sa na vaše hlasy!