Allons-y!

Pozdravujeme vás už vo štvrtom týždni Prečítaného leta. Čaká nás cestovanie po všetkých kútoch sveta, vo vesmíre, v čase….a akokoľvek inak si ešte vymyslíte. Nakoniec, aj fantázia vie byť dopravným prostriedkom, rovnako aj tatov chrbát alebo bryndzové pirohy, ktoré vás v spomienkach vždy odnesú do prázdnin u starej mamy. Nechávame to na vás.

Hrátky pre tento týždeň

✔ Určite poznáte hru Cukor – káva – limonáda, čaj – rum – bum!. Obmeňte ju s farbami semaforu. Na zelenú sa hráči môžu hýbať normálne, na oranžovú spomalene a na červenú stáť ako sochy.

✔ Podarí sa vám v jeden týždeň vyskúšať jazdu viacerými dopravnými prostriedkami? Zapíšte si, koľkými a akými ste cestovali.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Slovenskú časť kategórie pre prckov otvárame nádhernou a úplne horúcou novinkou vydavateľstva Egreš, Veľký výlet. Nájdete v nej nežné a retro ilustrácie, ktoré dopĺňajú a posúvajú máloslovný príbeh. Knižočka sa tak hodí pre najmenšie deti a zároveň aj pre tých, ktorí práve bojujú s písmenkami. Takisto – ako každá egrešovka – aj táto je znovu zážitkom z pohladenia papiera a obálky. Ku Veľkému výletu tiež prikladáme majstra pop-up knihy, Vojtěcha Kubaštu, a jeho Malý traktor so zvieratkami

Medzi české tituly pre najmenšie deti jednoznačne zaraďujeme úžasné (a veľké!) otváracie a pohybové leporelo Jedééém!. Vydalo ho vydavateľstvo POP-PAP 2018, ktoré sa špecializuje na takýto typ kníh pre deti aj pre dospelých a niečo od nich chcete mať doma! Rovnako prikladáme novinku Radka Malého, v súčasnosti asi najlepšieho detského veršovníka v češtine, Na procházce ve vlakuVyčarovalo vydavateľstvo Bežíliška, čo je už samé osebe zárukou kvality.

Knižné tipy vo veku 5 – 7 rokov

Pre väčšie deti a predškolákov máme medzi odporúčaniami buď zbierku láskavých príbehov Krídla zo série Pán Guľôčka alebo dlhodobo veľmi obľúbenú knižku Jakub a čarovná kolobežka

Z českých titulov v tejto vekovej kategórii musíme ponúknuť krásu menom Armstrong – Dobrodružná cesta myšáka na Měsíc. Ide o veľkolepo ilustrovanú knihu, v ktorej text je ten menej dôležitý, pretože vašou hlavnou úlohou je žasnúť nad obrazmi. Veľmi odporúčame (ako aj zvyšné dva tituly tejto série, Lindbergh a Edison)! Ruka v ruke s Armstrongom letí ďalší dobrodruh, Jezevec Chrujda, ktorý v tejto časti série dobýva vesmír. Celá Chrujda séria je ako stvorená na prvé čítanie a určite vás bude veľmi baviť.

Knihy pre osem a viacročné deti

Knihy pre väčšie a veľké deti otvárame Ancijášom, pretože ako inak? V zatiaľ poslednej časti Muflón Ancijáš a mimozemšťan tento náš hrdina poletuje vesmírom. Pozor pozor, v ponuke ju nájdete aj ako e-knihu, čo sa na prázdniny (a na pomoc s čítaním) môže veľmi dobre hodiť. V tesnom závese za Ancijášom sa tentokrát na pirátskej lodi plaví Štikút v druhom dieli skvelej série Ako si vycvičiť draka – Ako sa stať pirátom.

Pre deti nad jedenásť rokov máme v ponuke menej známe dielo Astrid Lindgrenovej Detektív Kalle Blomkvist (verzia e-kniha tu) o trinásťročnom bystrom chalanovi Kallem s výborným postrehom. Astrid Lindgrenová v príbehoch pre väčšie deti nezatvára oči pred skutočným svetom a aj tuto nepôjde iba tak o guľôčky. Ide o jednu z najlepších detských detektívok vôbec (a patrí medzi moje naše najobľúbenejšie knižky z detstva vôbec). Z trochu iného súdka je séria príbehov známeho fyzika Stephena Hawkinga (áno, toho), ktorý ich vytvoril spolu so svojou dcérou Lucy. Hlavným hrdinom je chlapčisko Gregor, ktorý si v každej knihe užíva tajné výlety do vesmíru (pričom sa mu zároveň nepriamo dostáva vysvetlenie najväčších vesmírnych záhad rovno z rúk pána Hawkinga). Vyborná vec, Gregor a modrý mesiac, je teda naše odporúčanie pre tento týždeň a nájdete ho aj ako e-knihu.

No a pre mladých nakoniec druhý diel dystopickej série Smrteľné strojeZlato predátora. Ozaj nápaditý príbeh o tom ako je Zem po vojnách prakticky neobývateľná a ľudia sa presťahovali do vzducholodí, z ktorých sa zároveň stávajú obrovské mobilné mestá. Veľmi odporúčame aj väčším a najväčším dospelým – príbeh má totiž vďaka umiestneniu na vzducholode trochu iný náboj a značnú mieru novátorstva.  (Dostanete ho aj ako e-knihu, odporúčame!)

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matkaO knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píše Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N a tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami. Orvokki a Jedu v knize prinášajú hlavne tipy pre dospelákov. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu písať aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.

No a posledná vec: nahrajte nám s deťmi odkaz o tých vašich obľúbených knižkách z tohto týždňa. Stačí kliknúť modré tlačidlo na pravom okraji tohto webu a môžete nahrávať. Tešíme sa na vaše hlasy!