Včielky, chrobáky a ostatné dobrodružstvá

Pozdravujeme vás v ubzučanom piatom týždni Prečítaného leta. Prázdniny sú už oficiálne plne rozbehnuté, režim sa ako-tak utriasol, mamky s drobcami sú ešte stále v inšpiratívnej fáze, v ktorej ešte nešedivejú vlasy … jednoducho ešte stále beží tá časť leta, pri ktorej sa myšlienkami na jeseň zaoberáme iba striedmo. Bude o včeličkách a hávedi – sú prepotrebné, no neuvedomujeme si to vždy (a pomerne často po nich plieskame a všemožne pištíme).

Napriek tomu, že tento týždeň bude mať nepochybne aj ekologický rozmer, nezabúdajte na to, že knihy majú aj iný význam než iba nás vzdelávať (poučovať nie, vzdelávať áno). Musia nás predovšetkým nadchnúť. Aj dobrodružstvo Froda so Samom nás najprv pohltí, až potom kdesi na jeho konci nám dôjde aký veľký príbeh priateľstva to zároveň je. Tolkien ale nepoučuje, nekýve na nás zdvihnutým prstom. Necháva to na nás. Verí nám. Vie, že na to časom prídeme sami – často počas druhého, tretieho týždňa, keď sme sa nabažili dobrodružstva.

Preto knižky v tomto týždni sú hlavne dobré príbehy – všetko ostatné je na deťoch.

Hrátky pre tento týždeň

✔ Chrobáky majú šesť nôh, lietajúci hmyz krídla, pavúky osem nôh. Vy si v tomto týždni môžete s deťmi vytvoriť atlas vlastných vymyslených hmyzákov.

✔ Koľko druhov hmyzu stretnete na prechádzke v okolí? Nájdete aspoň jedno mravenisko (trebárs ukryté za obrubníkom chodníka) alebo včelí úľ? Môžete si chrobáčiky odfotiť a doma pohľadať ich názvy. Pre rozoznávanie rastíl odporúčame parádnu mobilnú aplikáciu Pl@ntNet.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Ako inak začať chrobáčikový týždeň než Vojtěchom Kubaštom? Svrček a mravce sú tu s nami už celé desaťročia a nedávno ich Albatros vydal nanovo aj s výrezmi tak, ako to pôvodne autor zamýšľal (v niektorých vydaniach výrezy nenájdete). Okrem tejto dnes už klasiky sme do výberu zaradili úplnú autorskú novinku našej ilustrátorky Simony Čechovej. Včelár Jožko je príbehom o tom ako včielky prinášajú život, ale hlavne do duše, až potom do krajiny.

Český prckovýber zase obsahuje svetovú klasiku Arnolda Lobela, presnejšie jeho Myšku a pohádkovou polívku. Je to veľmi obľúbený titul o tom, ako byť malý a zároveň nájsť odvahu postaviť sa silákom bez rozumu. V slovenčine nájdete v knižniciach a veľmi odporúčame. Okrem pána Lobela je v zozname ale aj nedávno vydaná Ester Stará a jej  Ó, ó, ó, vajíčko!. Nádherná vec vrátane CD s výbornou hudbou pre prckov, viac už ani nepovieme. Musíte vidieť. Vydalo 65. pole, a oni keď sa pre niečo detské rozhodnú, my nenamietame.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

Musíme začať veľkým pivničným dobrodružstvom Petra Karpinského, Sedem dní v pivnici, plnom všetkej možnej pivničnej hávede. Budete si spolu s deťmi nechty obhrýzať, pretože toto je titul mimoriadne napínavý. Dobrodružstvá pavúka Vinca sú zase nahliadnutím do pavúčej duše. Vinco (v origináli pavouk Čenda) žije v opustenom starom dome s kamoškou kukučkou z kukučkových hodín, no pritom sníva o lese plnom múch a kamoška kukučka o slobode.

Z českých titulov pre predškolákov a prváčikov jednoznačne vyberáme Pohádku o Ipsíkovi. Tento lykožrútik naučil všetky larvičky vo svojej kolónii písať a čítať písmenká, vďaka čomu zmenil (lykožrútie) dejiny. Minimax a mravenec botanika Jiřího Dvořáka, autora Hávedníka či Rastlinopisu, je príbehom jeho deväťročného syna, ktorý sa popri štúdiu mravcov (chlapec je po tatovi) záhadne zmenší do veľkosti jedného mravčiatka. Okrem toho, že teraz vie mravce naozaj dobre preskúmať sa aj potrebuje dostať domov.

Knižné tipy pre osem a viacročné deti

Smradi! Kamoši, Smradi sú cesta do duše nerozčítaného druháčika (testované, replikované, potvrdené!) Budete sa smiať aj vy, pretože toto je tak vydarená vec, že až. Nehľadajte tu, prosím, pedagogický aspekt – toto je pôžitok z príbehu v jeho najčistejšej podobe asi ako keď si vy ku vysávaniu pustíte .. doplňte svoj najväčší hudobný hriech. Kráľovskí agenti – Betka a Cyril vyšetrujú (aj ako e-kniha) sú zase poriadnou detskou detektívkou, a v e-knižnej podobe ju viete vašim školákom vziať aj k moru.

Nezaobišli by sme sa bez Roadla Dahla a v tomto prípade voľba jednoznačne padla na Jakuba a obrovskú broskyňu. Dahla je najlepšie čítať s deťmi, pretože sa v ňom objavujú rozličné temné témy, ktoré decká budú potrebovať prebrať s vami. V prípade tejto knihy ide o dve hrozné tetky a úbohého osiroteného Jakuba. Našťastie sa však zjaví záhadný mužíček, čarovné fazuľky a životné dobrodružstvo. Darkus z knihy Darkus a chrobáky takisto ostane bez rodičov a takisto sa mu v záhrade začne objavovať akosi priveľa inteligentného hmyzu. Nasleduje dobrodružstvo neuveriteľné, túto knižku máme veľmi radi! Zoženiete aj v e-podobe. Škoda, že Albatros sa nedostal aj ku vydaniu ďalších častí.

No a ako posledný tip pre vašich násťročných je Monika Kompaníková a zatiaľ posledná tohoročná novinka Koniec sveta a čo je za ním. Nie je to úplne bežné letné čítanie, ale o to viac ho odporúčame. Monika Kompaníková má dar siahnuť skutočne do hĺbky a čitateľa vôbec nepodceňuje. To je medzi knihami pre mladých veľmi vzácne.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov každý týždeň píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matka a Pesleří.

O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píše Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N, tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami a takisto aj knihkupectví Pohoda.

Tipy pre dospelákov prinášajú hlavne Orvokki a Jedu v knize. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu píše aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.

No a posledná vec: nahrajte nám s deťmi odkaz o tých vašich obľúbených knižkách z tohto týždňa. Stačí kliknúť modré tlačidlo na pravom okraji tohto webu a môžete nahrávať. Tešíme sa na vaše hlasy!