1. týždeň: O vode a knižkách

Štartujeme Prečítané leto 2019! Deti s vysvedčeniami, rodičia s plánmi na leto. Rozbiehame preto Prečítané leto najobľúbenejšou témou vôbec, a tou je voda! 

Pozrite aké aktivity pre vás máme a tiež čo sme si pre vás pripravili v rámci našich knižných odporúčaní. A už len pamätajte: sú to iba naše tipy. Ak sa do knižky nezaľúbite alebo ak máte doma niečo, v čom ste našli vodu (a rátajú sa aj mláky a slzy, nie iba moria), ste v hre. Avšak nenechávajte si knižky iba na večerné usprávanie: knižky zvládnu aj piknik, miestne kupko, keď potrebujete dieťa na chvíľu ohriať a úplne luxusne aj cestu MHD. Zoberte ich na cesty, nech aj ony vidia svet! 

Hrátky pre tento týždeň

✔ Pripravte si svoj vlastný letný plán. Napíšte si, čo by ste chceli cez prázdniny zažiť, kam vyraziť, čo vyskúšať. (Pokojne použite aj náš ňuňu kalendár Prečítaného leta.)

✔ Voda môže mať veľa foriem. Rieku, potok, vodopád, kúpalisko, fontánu? Nájdete ich všetky vo svojom okolí? Vyberte sa na výlet za vodou. A nezabudnite sa okúpať alebo aspoň dosýta vyčľapkať. Prší? O to lepšie!

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

V tomto roku máme pre najmenšie deti zo všetkého najviac Špinušku, fantastický titul, ktorý by mal byť na trhu až kým ho nebude mať každé dieťa tohto a okolitých vesmírov. Nájdete v ňom totiž neopozerané a svieže ilustrácie v kombinácii s kratšími a srandovnými príbehmi. Je v nich práve toľko textu, aby ho trojročníci dobre stíhali absorbovať. Menšie deti si zase budú vychutnávať ilustrácie a ich opisy. Špinuška je síce trochu svojhlavé, no zároveň veľmi dobrosrdečné dievčatko, a nie, nebojte sa, nebude pre vaše deti zlým príkladom vedúcim ku špinavým šatá.

Ku Špinuške prikladáme Macka Ocka prichádza domov, dnes už klasiku svetovej detskej literatúry, ilustrovanú známym Mauricom Sendakom. Séria príbehov je o rodine Mackov: Macko Ocko sa plaví po moriach, Macko Mamka zatiaľ s malým Mackom doma žijú obyčajný život. Malý Macko rozpráva presne toľko veľa a s presne takou logikou ako každé jedno dieťa, ktoré má tri roky. To vaše v ňom budete bezpečne spoznávať (a tiež si klásť otázku odkiaľ sa v jeho mamke berie toľká trpezlivosť). Špinušku aj Macka Ocka nájdete v kníhkupectvách aj knižniciach. 

Z českých titulov ponúkame cenami ovenčenú Lily a Momo, ktorá veľmi veľmi túži po kamarátovi až kým jedného nenájde. Tu bude musieť použiť všetku detskú tvorivosť na to, aby zistila aký naozaj je a ako mu čo najlešpie rozumieť. Našim druhým odporúčaním sú nesmrteľní Mumínkovia v príbehu Mumínek a noční dobrodružství. Ak poznáte Mumínkov, viete, že ide o máličko ilustrované a veľmi bohaté príbehy. Táto verzia je ale upravená špeciálne pre menšie deti: slová z príbehu ubudli, ilustrácie pribudli. Aj tieto dve knižočky nájdete v kníhkupectvách aj knižniciach. 

Knihy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

Pre predškolákov až školáčikov sme vybrali cenami ovenčené Hlbokomorské rozprávky. Kniha je parádne ilustrovaná, my ale chceme upozorniť špeciálne na jej audioverziu, ktorú nahovoril Robo Roth. U nás doma sa jeho hlas počúval odkedy malo mladšie dieťa štyri roky, a musím povedať, že keď vám doma začne pobiehať štvorročnica a vykrikovať “Rak pustovník, rak pustovník!,” je v tom niečo veľmi uspokojivé. 🙂 Okrem Hlbokomorských rozprávok sme pre vás vybrali aj horúcu novinku, nádhernú a zvláštnu Medzi nebom a morom. Je to skutočná picture book, teda obrázková kniha. Textu je v nej tak na jeden dych. Ilustrácie však text predbiehajú, dopĺňajú, vykresľujú – jednoducho je to kniha na pozeranie, na čítanie, na skúmanie, ale tiež na nie-rozprávanie. Čítať sa vám bude trochu inak než bežné knihy, ale je to jedinečný zážitky, ktorý posúva zážitok s knihou na nové miesta.  

Z českých titulov jednoznačne upozorňujeme na Tajemství Černé skály ako na skvelý úvod do dobrodružných komiksových príbehov (pozor, prudko návykové aj pre rodičov). V slovenčine zatiaľ od Joe Stodd-Tantona nemáme nič, ale dúfame, veru dúfame! Prišla Hilda, snáď príde aj Todd. No a takisto odporúčame aj Prázdniny s Oskarem, v ktorom síce nájdete slovíčok iba zopár, zato ospanlivé leto z neho sála na každej stránke.  

Knihy pre osem a viacročné deti

Ponuku pre začínajúcich a rozbehaných čitateľov začíname úvodom do veľkej série Môj šťastný život. Toto dielko stelesňuje ideál knihy, ktorý by mal zažiť každý prváčik: na každej stránke len málo textu, ktorý je však košatý, kultivovaný a veľkými krokmi rozvíja hlavný príbeh: veľké priateľstvo dvoch prváčok, náhla strata, keď sa jedna z nich musí odsťahovať ďaleko, a potom spracúvanie tejto straty. Nič jednoduché a priamočiare, práve naopak. Avšak zároveň písané jazykom, ktorý zvládnú čitatelia – začiatočníci. A keby len zvládnu, užijú si ho.

Pre rozbehnutejších čitateľov a čitateľky sme vybrali Tri životy Maxi (a máme aj v e-verzii pre čítačky!) a Eduarda a jeho zázračnú cestu. Nenechajte sa pomýliť obálkami: na jednej je dievča vo vode a na druhej voľajaký zajo pred veľkou bránou – no ani jedna nie je iba pre dievčatá a nebodaj vari ani pre malé deti. Maxi bude mať možnosť vyskúšať si na vlastnej koži žiť životy v koži dvoch spolužiačok, s ktorými sa porovnávala. Možno tušíte, ako to celé skončí, je však dôležité povedať, že sa to všetko zaobíde bez moralizovania, poučovania, s veľkou dávkou empatie voči túžbam detí, ktoré sú na ceste k mladým dospelým. Eduard je zase hračka, králik, ktorého počas cesty loďou v búrke zmietne more, na dne ktorého potom dlhé roky čaká na čas, kým ho voda zase vyplaví na breh, aby hľadal svojho strateného majiteľa. Ide o príbeh hračky, no autorka Kate Di Camillo píše tak, že je to miestami strašidelné, miestami detektívne, miestami hrozne smutné, no od začiatku do konca pohlcujúce.

Chlapci od Bobrej rieky sú dobre známa foglarovská klasika, ktorú nájdete iba v knižnici alebo doma v policiach. Knižka starne len pomaly. Pán Foglar totiž každú postavu veľmi dobre charakterizuje a v dobrodružnom deji zobrazuje z rozličných uhlov. Z detstva si pamätám ako veľmi som chcela zistiť, ako by som v skúškach a bobríkoch obstála ja.

No a nakoniec Patrik Ness pre tínedžerov. Našim nebom bol oceán je podobenstvo o polopravdách, klamstve a tiež hneve, ktoré zažíva húf veľrýb na love. Ako kniha čitateľov rozďeľuje na polovicu: niektorí ju milujú kvôli zvláštnemu príbehu a neobyčajným ilustráciám, iní ju nemajú radi a považujú ju za nudnú. Patrik Ness je však bezpochyby jedným z najzaujímavejších autorov pre mládež (a istotne patrí medzi najtvorivejších), a tak my vravíme: do kníhkupectva na koláčik a otestovať ju tam.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov budú písať Mimi malá knihomilka a Opičí matka. O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ budú písať Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N a tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami. Orvokki a Jedu v knize budú zase prinášať hlavne tipy pre dospelákov. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách.(Okrem textov pre nás bude Mira písať na svojom blogu písať aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňovej limonádky, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.

No a posledná vec: nahrajte nám s deťmi odkaz o tých vašich obľúbených knižkách z tohto týždňa. Stačí kliknúť modré tlačidlo na pravom okraji tohto webu a môžete nahrávať. Tešíme sa na vaše hlasy!