2. týždeň: O drakoch

Druhý týždeň venujeme všetkým drakom a dračiciam. Vaše deti určite vedia, že draci už dávno nie sú len nebezpečné príšery, ktoré sa kŕmia princeznami a ktorým treba zotnúť aspoň tri hlavy. Kdeže! Draci sú kamoši. Spomeňte si na takého Falka, bez neho by sa Bastián vo Fantázii ďaleko nedostal. (Veru, Falko je drak, nie pes. Nemáte za čo.)
Aj príbehy z kníh, ktoré sme vybrali sú plné drakov pomocníkov. Ale aj tých príšer – aby sa nepovedalo.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Aj váš potomok sa občas premieňa na draka? Okolo dvoch-troch rokov nastáva rodičom a deťom ťažké obdobie. Nič sa nedá robiť, každý malúch sa musí nejako vyrovnať s tým, že všetko nie je podľa jeho vôle (Toddler punk o tom dokonca spieva pesničku). Naučiť sa spracovať svoj hnev je témou aj knihy Dráčik, nehnevaj sa! Prečítajte si, možno objavíte tú správnu techniku aj pre vašu malú rozohnenú dračicu.
A keď všetky ohne a vášne trochu opadnú, môžete si spolu prečítať Dračiu poštu, príbeh o chlapcovi, ktorý jedného draka ukrýval v pivnici. Obrázková kniha je ešte plná skutočných vlepených listov od dospelých, ktorí chlapcovi chcú pomôcť: mäsiar s dračím jedálničkom, požiarnici s bezpečnosťou a odborník na zvieratá s tým, čo také divoké dračie šelmy skutočne potrebujú (slobodu predsa).

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Pre prváčikov sme vybrali na týždeň o drakoch knihu obľúbeného amerického autora Arnolda Lobela: Kvak a Čľup sú spolu. Nesmrteľné Lobelove knihy sú výborné práve pre čitateľov-amatérov. Prívetivý formát textu a pútavé príbehy vás chytia za srdce či máte 4 roky, 7 alebo ste už dávno dospelý.

Vybrali sme aj dve výborné zbierky na predčítanie, ktoré sa vám budú hodiť ak máte doma predškoláka a zároveň aj prváka/druháka. Zbierka Petra Karpinského Kde asi rozprávka býva je veselou a uletenou hrou na klasické rozprávky. Nájdete tam aj hlúpeho Jana a aj drakov, avšak všetko nakombinované tak, ako to zvyčajne v rozprávkach nebýva. Knižka vášho detstva, Osmijankove rozprávky, je zase plná bláznivých no moderných rozprávok. Drakov nájdete v časti Osem rozprávok o princeznách, kde na vás okrem Dračej čaká čaká Rezancová alebo Svietiaca princezná.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Pre začínajúcich čitateľov sme vybrali úplnú lahôdku: Svetový atlas strašidiel a duchov. Ide o akúsi základnú encyklopédiu kadejakých zvláštnych bytostí. Nie je však ani trošku strašidelná. Zato je atraktívne ilutrovaná a jednotlivé heslá sú písané jednoducho, i keď obsažne. Jednoducho, výborná knižka pre deti, ktoré potrebujú malé a časté dávky zmysluplného textu.

Cesta do krajiny draka je jeden prenádherný príbeh. Vybrali sme túto lahôdku práve preto, aby sme vám ukázali, že aj staršie deti si zaslúžia krásne ilustrácie. Špeciálne v knihe, ktorá je v podstate umelecký zážitok.

Malamandru odporúčame rozčítaným deťom od 10 rokov. Ale viete čo? Spravte si z nej večerné spoločné predčítanie, aby ste sa na tejto knižke mohli právoplatne zúčastniť aj vy (a nekradnúť ju deťom spod vankúša). Je totiž skvelá! Plná napätia a nečakaných zvratov, uvidíte ako pri nej omladnete.

No a na záver dve literárne ikony: Nekonečný príbeh a Hobit. Veľmi pravdepodobne sa aj vaše detstvo skončilo smrťou Artaxa v Močiaroch smútku Falkovi. Treba povedať, že filmové spracovanie tejto knihy sa od knižného líši, avšak v jednom sa zhodujú: nedajú sa odložiť ani na chvíľu. Čo sa Hobita týka, táto kniha sa nezvykne ponúkať mládežníkom. Akoby patrila už vyslovene do dospeláckeho žánra fantasy. My však vravíme pravý opak – na celom príbehu niet jediného dôvodu odkladať ju na dospelosť. Áno, sú tam nebezpečenstvá a hrozby, avšak je to predovšetkým dobrodružstvo. Do hlbokých tém, ktoré v Hobitovi plynú na pozadí sa aj tak dozrieva postupne. Takže neváhajte.


Nech je váš dračí týždeň delikátne strašidelný!