6. týždeň: O kuchyni

Tak a sme oficiálne za polovicou prázdnin. Tešíte sa? My tak na striedačku. Šiesty týždeň ale strávime v srdci každej domácnosti – v kuchyni. V detských knihách sme hľadali všetko o varení, pečení, receptoch, pokusoch (čo je vlastne tiež varenie) či dokonca upratovaní kuchýň. Pozrite sa, čo sme vybrali.

Varenie a pečenie odporúčame ako aktivity každé Prečítané leto. Je to totiž vynikajúci spôsob, ako si prirodzene precvičiť matematiku. Aj toto leto môžete s deťmi skúsiť niečo uvariť. Alebo nechajte staršie deti, nech to zvládnu samé. Čo tak:

  • upečte si pizzu,
  • urobte si vlastný nanuk,
  • vyrobte bublifuk (recept nájdete aj v prvom čísle časopisu Bublina),
  • naučte sa variť obľúbené jedlo.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Najmenším deťom ponúkame na zabavenie knižku Medvedík v kuchyni. Medvedík sa rozhodne upiecť pizzu. Jeho kroky môžete sledovať zo strany na stranu. Pri príprave mu pomáhajú dvaja myší kamaráti, ktorým sa ale príliš nedarí. Ako všekým malým pomocníkom, chuť pracovať im rozhodne nechýba. Vďaka posuvnému okienku sa môžete pobaviť na tom, čo myšky vyvádzajú. Kniha má vtipný príbeh, krásne ilustrácie Katky Macurovej a na hranie ešte tie výsuvné okienka.

Malý Macko je náš tip pre deti okolo 4 rokov (ale aj pre prváčikov). Láskavé príbehy medvedej rodinky môžete poznať z televízie. Séria príbehov patrí k americkej klasickej literatúre pre deti. Ilustrácie nakreslil Maurice Sendak, ktorého poznáte ako autora kultovej Kde žijú divé zvery.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Pre prváčikov sme vybrali na tento týždeň Škriatkov. Nenechajte sa odradiť pevnými stranami a leporelovou väzbou. Táto kniha pobaví decká od 6-7 rokov. Vtedy už totiž vedia oceniť všetky tie vtípky a roztopašnosti, ktoré majú údajne na svedomí práve škriatkovia. Títo nezbedníci totiž vôbec nie sú ohrozený druh, ako by ste si možno mysleli. Ba naopak, sú všade okolo nás. Stratil sa vám usb kábel? Neviete nájsť kľúče? Vždy stúpite na nejaké lego? V tejto encyklopédii škriatkov sa dozviete, prečo a ako sa takéto veci dejú.

Nemôže byť týždeň o kuchyniach bez nejakého poriadneho varenia! A aby sme ostali aj pri prázdninovom cestovaní, vybrali sme pre deti rovno kuchársky cestopis. Za dobrotami sveta s kuchárom Adamom patrí k vydarenými náučným knihám z dielne B4U Publishing. Dozviete sa, aké dobrotky sa varia v rôznych kútoch sveta, aj ktoré jedlá sú pre jednotlivé krajiny typické. Celé toto zabalené v príťažlivej vizuálnej forme s rozkladacími stranami. A pozor! v knihe nájdete aj pár receptov, ktoré si môžete vyskúšať.

Veľké dobrodružstvo však môžete prežívať aj doma. Tak ako tri mačiatka v našom ďalšom knižnom tipe. Mačací bratia Herkules a Jonáš v ňom zachraňujú svoju malú sestričku Lucinku. Príbeh napísala Mária Lazárová, obľúbená autorka skvelých detských kníh. Okrem dobrodružného príbehu nás na knihe bavia aj nádherné ilustrácie Simony Čechovej a krásna grafická úprava. Čítať Tri mačiatka tety Míly je veru potešením nielen pre uši, ale aj pre oči a ruky.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Špiónka, ktorej chutila koložvárska kapusta je druhá časť z bláznivej série, kde ide hlavne o to, aby sa čitatelia dobre zabavili. Myslíme, že šialené nápady Lízy a jej partie budú školopovinné decká baviť veľmi. Veď práve prostredie školy poznajú najlepšie. Po tom, ako sa z učiteľky nevykľul mimozemšťan (alebo?), sa v škole objavila nová spolužiačka z Francúzska. Líze je však hneď podozrivé, že Mathilde chutí koložvárska kapusta! Najväčší postrach školských jedální a vybrané francúzske chute predsa nejdú dohromady. Ako to všetko dopadne zistíte v tejto vtipnej knihe.
Naše deti sa už tešia na pokračovanie o upíroch či vlkodlakoch zamaskovaných ako učitelia.

Novinka Vafľové srdce vás prenesie priamo do chladného Nórska. Počasie tam síce bude studenšie, ale srdcia a vzťahy sú rovnako vrúcne, ako tu u nás. Rozprávanie o priateľstve, o strate, dôvere a rodine vás chytí za srdce. Lars a Lena spolu zažívajú nielen dobrodružstvá plné fantázie, ale pomáhajú si vyrovnať sa aj s ťažšími životnými situáciami. Podľa tohto oceňovaného príbehu bol natočený aj seriál a hrá sa dokonca aj ako muzikál.

Nočné mory! sú prvým dielom trochu strašidelnej série, v ktorej sa deje viac, než sa môže na prvý pohľad zdať. Aby ste rozumeli, na plátne beží príbeh 11-ročného chlapca Charlieho, ktorý sa už tri mesiace poriadne nevyspal, pretože ho strašia nočné mory. Neľakajte sa, nie je to horor, skôr ľahká fantasy o tom, ako sa postaviť strachom. Táto kniha má totiž aj druhú, nemenej dôležitú líniu. Čo sa stane, keď chlapcovi do života vstúpi nová mama, ktorú si jeho mladší brat ihneď obľúbi?
Väčšina príbehu sa odohráva po nociach, vo svete snov – aj tých nemilých. A práve tu vzniká priestor na presvedčivé a uveriteľné spracovanie ťažkých tém. Ach, knihy naozaj dokážu neskutočné veci a čím sú deti väčšie, tým väčšiu pomoc v nich vedia nájsť.

Ak máte doma milovníka chémie a napätia, Alchymistova šifra vás bude baviť. Nám sa páčila veľmi. Odohráva sa v Londýne 17teho storočia. Mladý lekárnický učeň Christopher musí riešiť záhady, tajné šifry aj vraždy. Prvý diel oceňovanej série je nielen napínavý takmer-thriller, ale prekvapí vás aj jeho historická akurátnosť. Dokona aj recepty na prípravky, ktoré hrdinovia miešajú a používajú sú presne podľa starých návodov na lieky, či pušný prach. Preto v knihe nájdete aj upozornenie, že niektoré mastičky sú už dnes považované skôr za zdraviu škodlivé, než liečivé.
My knihu odporúčame ako e-book, ale ak to skúsite s klasikou papierovou, ohúria vás prepracované ilustrácie a grafická úprava. Výber necháme na vás =)

Na záver tu máme ešte komiksovú novinku z dielne E.J. Publishing. Zamilovaní Simon a Louise v nej prežívajú prvé odlúčenie. Obaja totiž vyrážajú na prázdniny so svojimi rodinami a nebudú sa celé dva mesiace vidieť. Najskôr sa zdá, že ich vzťah sa skončil. Simon sa rozhodne za lásku bojovať a vyráža stopom za Louise. Tá sa snaží ale urobiť si jasno hlavne v sebe samej. Po sérii nedorozumení, napätých aj vtipných situácií a dobrodružnej výprave sa ale všetko vyjasní. Výborné je, že príbeh v prvej polovici rozpráva chlapec a v druhej dievča. Tak si môžete porovnať, ako ten istý vzťah vnímajú dvaja rôzny ľudia. Výborné pre teenagerov, ktorým práve ten „druhý“ pohľad občas chýba.


Naše rozprávanie o knihách si môžete pozrieť aj na Instagrame. Každú nedeľu sa bavíme o nasledujúcom týždni a všeličom inom okolo kníh. Pozrite si nás.


Cez víkend si nezabudnite uvariť nejakú spoločnú mňamku. My odporúčame vafle. Alebo špagety!