1. týždeň: O mestách

Prečítané leto štartujeme témou o mestách. Vitajte!

Počas dlhej jari a špeciálne počas karantény ste veľmi pravdepodobne aj vy objavili nové kúty mesta, v ktorom žijete. Výpravy do najbližšieho okolia, prieskumné cesty ulicami vášho mesta… To všetko môže byť pre deti rovnako zábavné ako exotické dovolenky na opačnom konci sveta.

Ak ste však počas jari nič podobné nestihli, skúste to teraz. Môžete skúsiť ktorýkoľvek z našich nápadov:

  • vyberte sa na pátranie po najlepšej zmrzlinárni v meste (vrátane ochutnávok, ktoré budete precízne značiť do denníka),
  • urobte si prechádzku nočným mestom,
  • zistite, či vo vašom okolí nežil niekto slávny a pohľadajte jeho pamätné tabule na domoch,
  • a náš osobný tip: zahrajte sa vo vašom rodnom meste na turistov. Nezabudnite si so sebou zobrať nejakú fajnú mestskú knihu. Možno jednu z našich odporúčaní.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Ako prvú odporúčame knihu s pohyblivými prvkami Naj… MESTO v pohybe. Je najnovšou z veľmi populárnych – a krásnych, že až! – kníh plných otváracích okienok, hýbatiek a všakovakých hračičiek. Určite sa na ňu pozrite zblízka, veľmi pravdepodobne vám vyrazí dych. Po dlhom dni zase dobre padne leporelo Rozprávky do postieľky. Roztopašná mačička Margarétka vám predstaví svojich priateľov aj život v meste.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Zdá sa, že väčšina z nás strávi dovlenku na Slovensku. O tom, že aj tu je čo objavovať vás presvedčia Adéle a Rúfus. V krásnom pracovnom zošite ilustrátorky Veroniky Klímovej si pozriete mnoho fantastických miest, krás a zaujímavostí z našej krajiny. Stači si zobrať pastelky a naplánovať výlet. Táto knižočka sa výborne hodí do rúk detí, ktoré sa práve rozpísmenkovali a teraz začínajú poctivo trénovať.

O slovenských kútoch (presnejšie o Banskej Štiavnici) bude zase príbeh mačacieho najdúcha Lízy v knihe Líza, mačka z Trojice. Vzdialené miesta zase navštívte v knihách. My jednoznačne odporúčame ilustrovaných sprievodcov svetoznámeho českého ilustrátora Miroslava Šaška. Trebárs To je Londýn. Obe knižky sú výborné na listovanie či spoločne čítanie predškolákom a zároveň aj deťom, ktoré už začínajú čítať samé, no ešte stále potrebujú, aby im zložitejšie texty čítal niekto iný.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Výber pre veľkých začíname začínajúcimi čitateľmi a Holubou agentúrou. je to skvelá kniha a ako stvorená pre deti, ktoré stále viac čítajú samé alebo sa im čítať veľmi nechce. Hodí sa práve preto, že hojne používa komiksové prvky. A to vie uľahčiť prácu práve deckám, ktoré potrebujú fajné príbehy, ale s čítaním ešte stále trochu zápasia.

Pre väčších tu máme takisto jeden komiks. To je prosímpekne ideálne letné čítanie: veľa zábavy a málo námahy. Život a doba Držgroša McDucka isto aj vo vás vyvolá aj u vás kus nostalgie. Kto si ešte vie zaspievať zvučku z Káčerova, nech zdvihne ruku!

Pokračujeme naozaj pekne ilustrovaným atlasom Po stopách nášho sveta na dvanástich ilustrovaných mapách. Pozor, nie je to obyčajný zemepisný atlas. Okrem máp v ňom totiž nájdete vysvetlenia aký dopad môžu mať rieky, moria a pohoria na život jednotlivých krajín (a prečo sa niekde bojuje viac než inde). Toto je už atlas pre školákov (a ich rodičov, verte nám). No vďaka tomu, že textu je stále pomenej a informácii celá kopa, bude baviť aj čitateľov od kníh trochu odradených.

Ničnever je fantastická jazda čarodejníckym svetom po akej vám srdce zaplesá, ak sa vám zdalo, že po Harrym Potterovi už nič zaujímavé nemôže prísť. My si myslíme, že slobodné mesto Ničnever je pravou kúrou na túto myšlienku. Odporúčame zhruba od 10 rokov a špeciálne vo verzii do čítačky kníh.

No a nakoniec kniha, ktorá by sa mohla zdať, že sa tu ocitla omylom – Expedícia. Ale nie je to tak. Máme na tínedžeroch overené, že táto kniha ich strhne: dokument o prvej expedícii na severný pól, ktorá je od začiatku odsúdená na tragédiu. Kniha je napísaná strhujúco a zároveň historicky absolútne presne. Veľmi odporúčame.


Majte pekný týždeň v tom vašom meste. Začalo sa Prečítané leto!