O spánku

Spúšťame predposledný (PREDPOSLEDNÝ!) prázdninový týždeň. Bude venovaný spánku, pretože niektoré ratolesti budú chcieť naspať do zásoby, ktorá vydrží až do Vianoc. A naopak, iné ratolesti začneme my, rodičia, budiť nezvyklo skoro, aby sme ich pomaly začali privykať na septembrové skoré rána. Do ktorej skupiny patríte vy?

Každopádne, ešte stále tu máme posledné dva týždne, z ktorých sa dá vytlačiť vari aj celý džbán limonádky. Nech si to užijete!

Hrátky pre tento týždeň

✔ Vyrobte si lapač snov, ktorý zachytí všetky zlé sny. Stačí vám väčšie drevené alebo kartónové koliesko, farebné bavlnky a korálky či pierka na ozdobenie.

✔ Vyskúšajte spať jednu noc na nezvyčajnom mieste. Trebárs na sedačke v obývačke alebo pod stanom v záhrade. Kedy, ak nie teraz?

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

 • Kaisa Happonen: Brum, čiže medveď, Enigma 2018
 • Ľuboslav Paľo: Môj kocúr Tamtam, Ikar 2018
 • Oksana Bula: Medvěd nechce jít spát, Host 2018
 • Katie Daynes: Co je to spánek?, Svojtka 2018

Slovenský výber pre prckov začíname prekrásnou slovenskou autorskou knižkou, Môj kocúr Tam-tam. Keďže je o kocúrovi, na spánok istotne v tejto knižke narazíte (okrem toho si myslíme, že Môj kocúr Tam-tam patrí autorsky to najlepšie čo v slovenčine za posledných pár rokov pre malé deti vyšlo). Pridávame severského maca Bruma, ktorý v zime nejako nechce zaspať a uvažuje nad tým, prečo by vlastne mal. (Inak, vedeli ste, že sú medvede, ktoré v zime nehibernujú?) Brum, čiže medveď je žiarivá kniha, ktorá hrá farbami.

Český prcko-výber v sebe obsahuje ukrajinskú autorku a ilustrátorku Oksanu Bulu, pretože ako inak? Bez nej by to nešlo! Oksana Bula si vymyslela lesné postavičky tukoňov, ktorými napĺňa svoje príbehy. Aj v knihe Medvěd nechce jít spát hrajú dôležitú úlohu. No a pridávame povinnú jazdu vo forme Svojtky Co je to spánek?. Nenechajte sa pomýliť: síce tu nájdete okienka a ňuňu ilustrácie, no zároveň je to vlastne prvý úvod do významu spánku.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

 • Jaroslava Blažková: Rozprávky z červenej ponožky, Buvik 2019
 • Otfried Preussler: Malé strašidlo, Verbarium 2018
 • Josef Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce, Triáda 2018
 • Jiří Dvořák: Jak zvířata spí, Baobab 2019

Čo sa týka slovenských knižiek pre predškolákov, Rozprávky z červenej ponožky sú jedna parádna reedícia klasiky našej Jaroslavy Blažkovej. Aby ste vedeli, rozprávky vždy rozpráva nový palec, ktorý sa cez obedňajší odpočinek vyďubňe (ako vraví pani Blažková) malému Marekovi z ponožky, no a je to teda riadna blažkovčina. Malé strašidlo je zase pôvodne nemeckou klasikou o strašidielku, ktoré veľmi túži pozrieť sa na svet za bieleho dňa, a naše deti ju teda ozaj odporúčajú.

Český predškolácky výber otvárame Povídáním o pejskovi a kočičce. Buďte si istí, že knižka nezostarla ani o jednu noc. Veď uvidíte, keď začnete čítať deťom. A čo sa týka fenomenálnej Jak zvířata spí, tuto ani nevieme čo povedať. Odporúčame ju prakticky odkedy vyšla a vždy ju objaví nejaký nový rodič, ktorého dieťa do nej dorástlo. Je to jedna krásna kniha s krátkymi textami o tom ako rozličné zvieratá spia. Texty sú krátke, je v nich vždy faktická informácia o danom zvierati (had, žirafa, vydra…), no vždy podaná ako malý príbeh alebo dokonca poetické zamyslenie. Ľúbime ju.

Knižné tipy pre osem a viacročné deti

 • Toňa Revajová: Rok Sivka Ohniváka, Trio Publishing 2018
 • Roald Dahl: Kamoš obor, Enigma 2014
 • Tom Fletcher: Vrzgoši, Slovart 2018
 • Kieran Larwood: Päť kráľovstiev 2: Dar Temravy, Ikar 2019 (aj ako e-kniha)
 • Patrick Ness, Siobhan Dowdová: 7 minút po polnoci, Slovart 2015 (aj ako e-kniha)

Výber pre školákov začíname neobvyklým zjavom na našom trhu, knižkou Rok Sivka Ohniváka. Je to knižočka pre budúcich prváčikov a prvákov/druhákov (takže budú potrebovať, aby ste z nej veľa čítali práve vy). Okrem toho, že v nej ide o príbeh predškoláčky Anny, ktorá veľmi túži chodiť do školy je napísaná s nesmiernym citom pre detaily sveta malých detí. Uch, krásna vec.

Pre prvostupniarov je tu príbeh Sophie, ktorú raz ukradne krvilačný, strašidelný obor – až kým sa z neho nevykľuje veľmi priateľský obor a dobrý kamarát. Kamoš obor sa dočkal aj filmového spracovania z rúk samotného Stevena Spielgera. Ak by ste chceli pre svojho tínedžera zorganizovať knižko-filmovú party, na Úlete s knihou vám o knihe povedia viac.

Podobne strašidelne ako Kamoš obor znejú aj Vrzgoši. Tam sa raz ráno deti zobudia do sveta, v ktorom všetci rodičia odrazu zmizli. Zároveň sa ukáže, že to vŕzganie pod detskými posteľami, nad ktorým rodičia vždy iba mávnu rukou, je v skutočnosti znamenie, že pod posteľou sú Vrzgoši! Delikátne strašidelná kniha, vaše dietko si ju vychutná! (Čitateľom začiatočníkom odporúčame Vrzgošov v elektronickej podobe, kde si vedia riadky a písmo nastaviť podľa svojej potreby. Viac v tomto článku.)

Pre väčšie decká tu máme druhý diel fantasy série Dar Temravy. Celá séria sa síce odohráva v krajine zajacov (ktorí žijú v klanoch a sú to veľkí bojovníci), no to nech vás nemýli. Dar Temravy je totiž riadna temnota. Vašim dospievajúcim sa bude páčiť. (Elektronická verzia do mobilu či čítačky tuto.)

Nakoniec vkladáme medzi odporúčania (tak ako každý rok) Sedem minút po polnoci. Toto je kniha, ktorá sa dá čítať iba raz za čas, pretože hlavný trinásťročný hrdina v nej spracúva fakt, že jeho mama je v poslednom štádiu rakoviny a každú chvíľu odíde. Sedem minút po polnoci (e-kniha tu) je krátka, silná, nádherná kniha o ťažkej téme bez pátosu a zbytočných slov. Túto potrebujete mať prečítanú vy, rodičia.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov každý týždeň píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matka a Pesleří.

O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píšeZuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N, tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami a takisto aj knihkupectví Pohoda.

Tipy pre dospelákov prinášajú hlavne Orvokki a Jedu v knize. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu píše aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.