Ako sa zapojiť do Prečítaného leta

Tešíme sa, že sa chcete stať súčasťou našej rodiny! Prečítané leto je tu na to, aby ste si s deťmi užili jedno ozaj pekné leto a nemuseli pritom vymýšľať žiadne špeciálne hry či aktivity. Máme pre vás tiež výborné - a otestované - tipy na knihy pre vaše deti a jeden ozaj pekný prázdninový denník zdarma.

Prečítané leto chce spájať tri základné kamene pre lepšie čitateľské zajktrajšky: rodiny, školy a knižnice. Všetkým sa snažíme ponúknuť množstvo knižných tipov a tiež hlavne návodov, ako s knihou stráviť skutočne príjemný čas. Veríme, že si vyberiete.

Rodičia

Pre rodičov máme predovšetkým tématické okruhy, z ktorých si môžete vybrať: 9 týždňov prázdnin sme rozdelili na 9 tém. To znamená, že každý týždeň sa sústredíme vždy iba  na jednu tému, ku nej vyberáme knihy a ku nim zase aktivity. 

Knižné tipy sme uložili do rôznych vekových kategórií: deti od 2 do 4 rokov, deti od 5 do 8 rokov a mládežníci od 9 do 15 rokov. Novinkou v tomto roku sú špeciálne kategórie prváčik a začínajúci čitateľ.

Témy

Témy jednotlivých týždňov aj konkrétne knižné tipy vám dáme postupne vedieť vždy pred začiatkom prázdnin. Nie je však nutné ich do bodky nasledovať. Možno sa vašej rodine hodí čítať o počasí na začiatku leta, možno na konci. Možno máte naplánovaný výlet na hrad Beckov v polovici prázdnin. Prečo si práve v tom týždni nečítať rozprávky a príbehy o drakoch?

Knihy

Tak isto nie je nutné čítať či kupovať práve nami ponúkané tituly. Nakoniec, sú to iba odporúčania, nie povinná literatúra. Skúste prehľadať svoje domáce poličky s knihami, navštívte knižnicu. Určite nájdete knihu, ktorá bude pasovať do našich tém. Zámerne sme ich urobili veľmi voľné, aby sa mohli v každej z nich vybrať svojim smerom. Máte absolútnu voľnosť vo výbere kedy a čo budete s deťmi čítať. Podstatné je, aby čítanie bol pre všetkých príjemný rodinný zážitok. 

Registrácia na našom webe vám umožní ešte jednu wec: môžete si zapisovať koľko času ste s deťmi čítali. Babka k babce, päť minút na kupku a päť minúť v čakárni, a na konci leta z toho budú hodiny.

Akcie, inšpirácie a tipy

Aby sme vám leto zjednodušili ešte viac, môžete si vybrať z množstva akcií, ktoré pripravujú zapojené knižnice, či rodinné a materské centrá. Prehľad akcií nájdete na hlavnej stránke nášho webu.

Ak s deťmi radi tvoríte a hľadáte tipy a inšpirácie, prejdite si články našich spriatelených blogeriek. Sú to všetko veľmi tvorivé ženy, ktoré aktívne a kreatívne pracujú s knihami. Zoznam všetkých zapojených blogov nájdete na našom webe.

Brožúrka

No a najlepšie na koniec: Aby ste sa nestratili prehľad o jednotlivých témach a knižných odporúčaniach, v spolupráci s kníhkupectvom Martinus sme pripravili parádny prázdninový denník pre vaše deti. Nájdete ho nielen v kníhkupectvách či e-eshope Martinusu k nákupu detských kníh zdarma, ale aj v knižniciach či rodinných centrách zapojených do Prečítaného leta.

Knižnice

Milé knižnice, bez vás by sme boli stratení! Ďakujeme, že sa každý rok zapájate do nášho letného programu a kúzlite okolo neho množstvo vlastných nápadov a vylepšení. 

Aj pre vás máme na 9 prázdninových týždňov 9 knižných tém. Čo s nimi môžete robiť? Na výber máte z dvoch možností: 

  1. Vyskladajte pre vašich čitateľov každý týždeň výstavku kníh, ktoré s aktuálnou témou súvisia. Siahnite hlboko do skladov, vyberajte obľúbené alebo prehliadané knihy. Takto pomáhate rodičom aj deťom ľahšie sa zorientovať vo vašom knižnom fonde. Súčasťou výstavky môžu byť aj brožúrky Prečítaného leta, ktoré môžete rozdávať čitateľom. 
  2. Môžete v knižniciach pripraviť aj tématické aktivity, tvorivé dielničky alebo jednoducho čítačky z vybraných kníh. Môžete ich robiť pravidelne každý týždeň alebo iba dvakrát za celé leto - vždy podľa toho ako je na tom tá vaša knižnica s ľudskými zdrojmi (a ako sme na tom s hygienickými opatreniami). Svoje akcie môžete tiež zverejňovať priamo na webe Prečítaného leta. Tak budú mať ľudia žijúci vo vašich mestách vždy prehľad, čo sa u vás deje. Z predchádzajúcich ročníkov vieme, že knihovníčky a knihovníci sú ľudia tvoriví a nadšení a dokážu každú tému uchopiť miliónom spôsobov.  

Sme si istí, že vaši čitatelia ocenia snahu tak ako my. Držíme vám palce.

Registrácia novej knižnice

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! Stačí sa zaregistrovať na našom webe (vpravo hore, meno: krátky názov knižnice, email: knižničný email) a potom sa nám ozvať cez tento dotazník (kliknite si). Odošlete ho, my vás tam nájdete a potom z vášho obyčajného účtu urobíme knižničný: vaša knižnica na mape začne svietiť ako modrá bodka a to vám zase umožní pridávať vaše podujatia na web Prečítaného leta. (Tento dotazník využite aj v tom prípade, ak váš účet ešte stále nie je knižničným.)

Ak ste už boli súčasťou Prečítaného leta v niektorom z minulých ročníkov, už sme vám pravdpodobne písali. No pre istotu: ak ste zatiaľ nevyplnili žiadosť o brožúrky, urobte tak na tomto dotazníku. Potrebné množstvo zašleme priamo vám do rúk. 

Materské a rodinné centrá

Aj materským a rodinným centrá, ktoré hľadajú inšpiráciu na letný program pre svoju komunitu, vieme pomôcť. Prečítané leto sme nazvali knižkohraním práve preto, že sa s knihami a príbehmi radi hráme. Stačí vytvoriť zaujímavú hravú aktivitu, ktorá sa točí okolo témy v jednotlivých týždňoch a ponúknuť rodičom aj deťom pár dobrých knižných tipov. Veríme, že sa vám to ľahko podarí.

Registrácia nového centra 

Ak ste doteraz ešte neboli súčasťou Prečítaného leta a chcete sa k nám pridať, veľmi sa tešíme! Stačí sa zaregistrovať na našom webe (vpravo hore) a potom sa nám ozvať cez tento dotazník (kliknite si). Po potvrdení sa z vášho obyčajného účtu stane knižničný. Vďaka tomu môžete tak ako aj knižnice zverejňovať svoje podujatia a akcie na našom webe. 

Ak ste už boli v Prečítanom lete, už sme vám pravdpodobne písali. No pre istotu: ak ste zatiaľ nevyplnili žiadosť o brožúrky, urobte tak na tomto dotazníku. Potrebné množstvo zašleme priamo vám do rúk.


Všetkých vás ešte pozývame na naše online siete, kde si medzi sebou vymieňame nápady, knižné tipy, ale aj zážitky. Nájdete nás aj