Dievča, ktoré pilo mesačný svit

Dračiu tému pre nás zmapovala aj Zuzka Štelbaská. Aký je jej najobľúbenejší knižný dráčik? Predsa ten z knihy v recenzii.

O knihe Dievča, ktoré pilo mesačný svit som písala už viackrát a vedela by som ju zaradiť takmer do každej kategórie každého ročníka Prečítaného leta. Je to, samozrejme, preto, že som ju čítala už veľakrát a na všetko poľahky nájdem asociáciu. No nemôžem obísť Fyriana, dráčika, ktorý dokonale spĺňa predstavu mojej ideálnej dračej knižnej postavy. Od istého času totiž viem, že draky tu nie sú len na to, aby sme ich zabíjali, ale môžu mať na svete omnoho zaujímavejšie poslanie – ale o tom neskôr.

Fyrian žije v bažine spolu s čarodejnicou Xan, bažinným netvorom Glerkom, starším než kúzla a dievčatkom Lunou, okolo ktorej sa točí celý príbeh. Autorka Kelly Barnhillová ho napísala s takou bohatou obrazotvornosťou, že sa doň rada vraciam a znovu a znovu sa prechádzam miestami, kde sa pohybujú aj oni.

Fyrian má za sebou to, čomu sa v modernom svete hovorí trauma z detstva. Jeho matka, nádherná dračica, v starých časoch spolu s čarodejom vletela do sopky, aby zachránili svet. Dráčik osirel, no ujala sa ho milujúca Xan a Glerk, ktorí, aby mu nespôsobovali ešte viac bolesti, mu tvrdili, že je rovnako obrovský ako jeho mama, hoci v skutočnosti nebol väčší ako holub. Fyrian však veril, že žije v krajine obrov.

Je to utáraný, roztomilý a mimoriadne vľúdny knižný hrdina, ktorý si ma omotal okolo prsta. Visí nad ním Damoklov meč podobného osudu, aký postihol jeho mamu. Dokonca sa v istom momente začne nekontrolovateľne zväčšovať a spolu s jeho premenou ožíva aj sopka. Láskavé klamstvá je nevyhnutné zmeniť na pravdu a Fyrian dospieva, i keď príliš rýchlo a mätúco. Hoci má po celý čas možnosť chrliť oheň a zabíjať, napadne mu to len raz. Omnoho viac ohňa má vo svojom srdci.

Kniha Dievča, ktoré pilo mesačný svit získala cenu Johna Newberyho 2017 za najvýznamnejšiu knihu pre mládež, je to nádherný fantasy príbeh, ktorý by sa mohol páčiť čitateľom od 12 rokov.


Knihu Dievča, ktoré pilo mesačný svit vydal Albatros v roku 2018.

Autorka recenzie je Zuzana Štelbaská. Jej prácu nájdete pekne pokope na webe zuzanastelbaska.sk, recenzie píše aj na blogu denníka N a na Instagrame, alebo Facebooku. Navyše aj krásne fotí.