Knižky naviac: Veľká kniha o malých tvoroch a Hmyz

Táto včielka bude slabá

Asi každé malé dieťa je rodeným entomológom. Preto ma téma na tento týždeň Prečítaného leta veľmi potešila. Včely sú také fascinujúce. S deťmi som si pozrela premenu vajíčka na dospelú včelu. Lenže po chvíli sledovania tohto úchvatného časozberného videa z úľa ma na ňom niečo zarazilo. Túto včielku čaká ťažký osud. Bude chorá, slabá, malá, so zdeformovaným telom alebo poranená a možno aj všetko z toho. Ako to viem? Všimnite si zábery okolo 0:30. Napadol ju klieštik včelí.

Tesco nie je žiadny lovebrand, ale páčila sa mi ich nedávna akcia s prázdnymi regálmi. Chceli nakupujúcim ukázať, čo by sa stalo, ak by vyhynuli včely (a klieštik zďaleka nie je ich jediný postrach). Alebo sú robotické včely naozaj naša budúcnosť?

Masový úhyn včiel sa stáva globálnou témou a prejavuje sa to aj v detskej literatúre. Ak by som mala odporučiť iba jednu knihu o včelách & co., bol by to určite geniálny Hávedník. O ňom som už písala na svojom blogu, preto som dnes vybrala iné dve skvelé knižky plus jednu úlohovú ako bonus.

Yuval Zommer: Veľká kniha o malých tvoroch

Zommer je v prvom rade ilustrátor, takže v jeho knihách jednoznačne dominuje vizuálna stránka. Textu je tu máličko a nejde veľmi do hĺbky. Spestrením sú hľadacie a počítacie úlohy. Ideálne na prvé zoznámenie s témou (určite od troch rokov; naozaj nerozumiem, prečo Slovart odporúča až od siedmich). Ilustrácie sú také krásne, že vás úplne pohltia.

V jedinečnom štýle autor divoko kombinuje štruktúry a farby, a predsa je výsledok harmonický. Zommer si získal fanúšikov po celom svete.

V spolupráci s Villa Nova dokonca navrhol kolekciu textílií do detskej izby. Aké to je, ocitnúť sa v rozprávkovej izbe zo Zommerových knižiek? Pozrite si toto video:

Slovenský preklad vyšiel v tom istom roku ako originál a zdá sa, že sa s ním trochu ponáhľali. Je tu pár chýb, napríklad o autorovi sa hovorí v ženskom rode. Oceňujem však, že v oboch prípadoch sa konzultovalo s odborníkmi na entomológiu.

Piškvorky s lúčnymi koníkmi a svrčkami

Ak má vaše dieťa strach z pavúkov alebo chrobákov, určite si spolu prečítajte Veľkú knihu o malých tvoroch. Malé potvorky sú tu vyobrazené tak sympaticky! A nenechajte si ujsť ani rovnomenný pracovný zošit s 250 nálepkami.
V zošite sú okrem klasických úloh ako spočítavanie, omaľovanky, dokresľovačky a cestičky aj originálne aktivity ako vytvorenie vlastnej etikety na pohár medu alebo piškvorky s lúčnymi koníkmi a svrčkami. Vtipné je aj naliepanie húseníc na obhryzené listy, múch na pavučinu a na piknikové jedlo, o ktorom si deti myslia, že muchám chutí najviac. Veľmi nás zaujala hra Chrobáky v koberci na princípe piškvoriek, ale namiesto krúžkov a krížikov sa kreslia čiarky, z ktorých má postupne vzniknúť štvorec.
V závere nájdete aj vedomostný minikvíz. Zošit však nechce poučovať, zámerom je skôr cez príťažlivé ilustrácie nenápadne deti zoznámiť so základnými faktami zo života hmyzu. Kde bývajú, čím sa živia, akými vývojovými štádiami prechádzajú. Pre moju šesťročnú dcéru bola novinka asi iba to, že na rozdiel od lúčnych koníkov majú kobylky krátke tykadlá. V Slovarte mali podľa mňa opäť zlý odhad (zošit odporúčajú až od 6 rokov). Väčšinu aktivít zvládnu už trojroční drobci. Tí si navyše precvičia aj jemnú motoriku, lebo niektoré nálepky sú maličké ako tie najmenšie chrobáčiky :).

N. Tordjman, J. Gueyfier, J. Norwood: Hmyz

Celkom iný ilustrátorský štýl má kniha Hmyz zo Svojtky. Hmyz je tu vyobrazený veľmi realisticky, čo v takejto encyklopédii nie je vôbec na škodu. Konzervatívne výtvarné techniky dopĺňa moderná grafická úprava.

Kniha je určená trochu staršiemu publiku ako Zommerova. Ako prvé čítanie o bezstavovcoch by mohla deti odradiť, pretože je tu veľa pojmov. Preto miestami pripomína suchý učebnicový štýl. Ale nudiť vás určite nebude, je robená formou infografík, preto sú texty len kratučké.

Pri čítaní tejto knihy sa mi v mysli vynárali útržky pôvodného seriálu Včielka Maja – zvínavec, potápnik alebo mravcolev číhajúci na dve pieskového lievika. No a, samozrejme, včely z úľa:„Len čo robotnica dospeje, trávi takmer celý svoj život v úli. Jej úlohy sa menia podľa toho, aká je stará: najprv čistí bunky plástu, potom kŕmi larvy, vyrába vosk a vetrá úľ. Až na konci života vylieta von zbierať nektár.“

Urobte si vlastný nasávač hmyzu

Silnou stránkou tejto knihy sú aktivity. Z kvízov a úloh typu search&find si moje deti urobili hotovú súťaž. V takmer každej kapitolke je aj jeden zaujímavý projekt: hmyzí domček zo starého kvetináča, „nasávač“ drobného hmyzu z uzatvárateľného pohára so slamkou a hadičkou, terárium na slimáky. Autori však nezabudli pripomenúť, že hmyz je krehký a treba s ním zaobchádzať opatrne.

Konečne som sa dozvedela, prečo si mucha trie nohy o seba – čistí si tak vankúšiky s malými štetinkami, ktoré jej slúžia ako receptory chuti. Čmeliaky na ovoniavanie využíva tykadlá. Tieto malé potvory sú fascinujúce nielen svojím zjavom, ale aj správaním. Pavúk kvetárik dokáže meniť farbu ako chameleón a takto zamaskovaný nečakane zaútočiť na svoju obeť. Okáň hruškový, hoci je to jeden z najväčších európskych motýľov, za celý svoj dospelý život nemôže jesť. Nemá čím, chýba mu cuciak. Žije iba z energie, ktorú si nazhromaždil v štádiu húsenice.

Knihu Hmyz a iné bezstavovce sme si na recenziu vybrali z ponuky vydavateľstva Svojtka. Knihu aj pracovný zošit Veľká kniha o malých tvoroch nám poskytlo vydavateľstvo Slovart. Nie sme však zaviazané ku žiadnej spolupráci a tieto knihy odporúčame skutočne iba na základe nášho vlastného zváženia.

___

Autorka recenzie je Mira z blogu O detských knihách.

Kliknite si!