Maliar a chlapec

Aj tieto prázdniny sa môžete tešiť na extra recenziu každý týždeň. Pripravia ju pre vás naše blogerky. O svojom meste a knihe, ktorá k nemu patrí, porozpráva Monika Freml, ktorú poznáte ako Bookvičku.

Ružomberok je veľmi malé mesto, ale odjakživa tu panuje silný lokálpatriotizmus. Ak niekto Ružomberčana konfrontuje arómou z fabriky, zvyčajne hneď pocíti protiútok v podobe nekončiaceho zoznamu toho, čo je na tomto meste čarovné a výnimočné. Hoci tento zoznam nemá koniec, má takmer vždy jeden a ten istý začiatok. Galéria Ľudovíta Fullu, budova nenápadno nápadná, hrdo sa týčiaca na stračej nôžke.

Tento niekdajší domov jedného z najznámejších slovenských maliarov dokáže mať stovky podôb, je krajinou neobmedzených možností a bránou do iných svetov. Pre niekoho je to výstavná sieň, pre iného útočisko introvertov alebo rande s večnou spomienkou na pocity motýlie a krútihlavové, koncertná sála, komorné kino, tvorivé dielničky, kde odvieva otravné myšlienky a priestor dostávajú neposedné prsty. Alebo napríklad aj miesto, kde sa dá prežiť dokonalé prázdninové dobrodružstvo.

A presne pre to posledné stvorili spisovateľ Michal Hvorecký a ilustrátorka Simona Čechová malého knižného hrdinu, ktorý sa počas prázdnin tak trochu neplánovane stratí v tomto kúzelnom dome plnom obrazov. Jeho prázdniny na Liptove síce nevychádzajú, ako pôvodne s tatom zamýšľali, ale o to dychberúcejšie prekvapenia na neho čakajú v jednej malej galérii uprostred mesta. Poradí si chlapec v Jánošíkovej družine, pri mori, v balóne či medzi partizánmi? Stretne tú od mamy dôverne známu myšičku, čo varí kašičku? Podarí sa jeho tatinovi rozchodiť aj s nohou v sadre?

Hvoreckého text je pútavý, budete mať chuť stránky prevracať ešte skôr, ako na nich skončia slová. Ale to vôbec nevadí, lebo vždy zas a znova vás budú vracať späť ilustrácie, ktoré mierou príťažlivosti bez ostychu pokladám na úroveň Fullových detských ilustrácií, na ktorých sme všetci vyrástli. Viete sa v nich celkom poľahky stratiť a zakaždým to bude iné, lebo Simone sa podarilo čosi zázračné. Dať dokopy sériu veľmi rozmanitých grafík, ktoré sa vizuálne vôbec nebijú, ale práve naopak krásne spolupracujú.

Život mimo nás je nekonečný, ale v nás je menší ako kvapka v mori, kratší ako bodka v kilometri, povedal raz Ľudovít Fulla. Tak si ten kilometer naplňme, ako sa len dá. Napríklad aj tak, že vezmete decká na výlet do Ružomberka, aby sa mohli stratiť v obrazoch, čo ožívajú. A ozaj, knihu kúpite aj priamo v galérii, možno to bude pre deti pekné lákadlo.


Knihu Maliar a chlapec vydal Monokel v roku 2019.

Autorka recenzie je Monika Freml. Nájdete ju na Instagrame, alebo Facebooku ako Bookvička.