O farbách

Fuíííííí, dolu z kopcáááá do cieľovej rovinkyyyy! Alebo vlastne – do septembra? Do nových vecí? Do škôlok a škôl, do práce, do jesene? Velikánsky týždeň nás čaká, bude záverečný a bude úvodný. Užite si ho ako sa len bude dať.

Hrátky pre tento týždeň

✔ Nájdite v prírode všetky farby dúhy. Na výlete, alebo doma na záhrade pozbierajte prírodný materiál tak, aby ste mali všetkých 6 farieb. Namaľujte si predtým vzorkovník farieb, nech viete presne čo hľadať.

✔ Pozrite si svoj letný plán. Podarilo sa vám aspoň časť splniť? Zažili a videli ste to, čo ste chceli?

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

 • Anna Llenas: Farebné strašidielko, Perfekt 2018
 • Jane Clarke: Leon Neón, E.J. Publishing 2019
 • Hervé Tullet: Barvy, Portál 2015
 • Sandra Dieckmann: Pady, Práh 2018

Slovenský výber pre prckov jednoznačne musí obsahovať Leona Neóna, pretože na Slovensku nemáme asi žiarivejšiu knihu než je táto. Nájdete v nej chameleóna Leona zaseknutého na žiarivo (skutočne žiarivo) oranžovej farbe ako si hľadá kamošov. Knižka deti vyzýva k hre, žiada ich o pomoc a je jednoducho skvelou príležitosťou na spoločný zážitok. Farebné strašidielko zase deťom cez farby pomáha pomenúvať vlastné emócie – a to je veru náročná vec.

Český výber pre prckov zase stojí na pánovi Tulletovi a jeho Barvách. Knihy pána Tulleta veru ani nie sú knihami – sú spoločenskou hrou. Aj v nich treba tlieskať, fúkať a blázniť sa, a knižka vám tak neuveriteľne ožíva v rukách. Ku Barvám prikladáme aj ľadového medveďa Padyho, nádhernú farebnú knihu, umelecké dielo. Je celkom dobre možné, že si budete spočiatku iba v nemom úžase listovať.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

 • Drew Daywalt: Deň, keď pastelky dali výpoveď, Ikar 2018
 • Soňa G. Lutherová: Môžu superhrdinovia nosiť okuliare?,  E.J. Publishing 2019 
 • Adrienne Barmanová: Podivuhodná encyklopedie zvířat, Host 2018
 • Shaun Tan: Eric, Kniha Zlín 2011

Predškolákom a prváčikom na spoločné čítanie odporúčame Deň, keď pastelky dali výpoveď. Je v zásade o farbách. Avšak ako celý tento týždeň, je aj o tvorivosti, hre a o odvahe – a to všetko v jednej škatuľke s voskovkami. Budete sa výborne zabávať aj vy, dospeláci, pretože autori mysleli v mnohom aj na vás. Knižka Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? je trochu väčším čítaním o rozdieloch medzi nami. Avšak musíme povedať, že na rozdiel od mnohých iných kníh, táto je predovšetkým dobrým príbehom. Z chlapca na vozíčku neurobí „chlapca na vozíčku,“ aby vás poučila o rozdieloch a podobnostiach. Práve naopak, chlapec na vozíčku je v nej v prvom rade chalan, kamoš, až potom všetko ostatné, okrem iného aj na vozíčku. Vďaka za také knihy!

Český predškolácky výber plníme Podivuhodnou encyklopedií zvířat, pretože oooooo, aká krásna je táto kniha. Autorka si v nej zvieratá poukladala do vlastných kategórií a je to veľký pôžitok pre detské aj rodičovské oči. Eric od Shauna Tana je už znova z trochu inej kategórie. Je to príbeh Erica, ktorý pred pár rokmi ako študent na výmenu býval v rodine rozprávača. Bolo to ale zvláštne stvorenie, ktoré bolo také drobné, že svoju batožinu si prinieslo v škrupinkách od orechov a spávalo v hrnčeku na čaj. Viac nepovieme, ale verte, že Erica si ihneď obľúbite a príbeh vás dojme.

Knižné tipy pre osem a viacročné deti

 • Daniel Rušar: Strakáč a Tíoni, Slniečkovo 2019
 • Ľubomír Feldek: Zelené jelene, Mladé letá 2002
 • Michael Ende: Dievčatko Momo a stratený čas, Verbarium 2018
 • Robin Hawdon: Zašušťanie v tráve, XYZ 2017 (aj ako e-kniha)
 • Kiran M. Hargrave: Dievča z atramentu a hviezd, CooBoo 2019 (aj ako e-kniha)

Do výberu pre školákov sme zaradili horúcu novinku Strakáč a Tíoni, a to napriek tomu, že je to hlavne obrázková kniha a textu nájdete pomenej. Avšak to nech vás nemýli: príbeh hovorí o chlapcovi s prezývkou Strakáč, ktorý trpí pigmentovou poruchou a decká v okolí mu dajú naozaj zabrať. Je to silná kniha, budete sa mať doma o čom rozprávať.

Kategória farieb sa nám nezaobíde bez absolútne nadčasových Zelených jeleňov od Ľubomíra Feldeka. Príbeh maliara a básnika a ich básňobrazov čiže obrazobásní si možno pamätáte ešte z vašej mladosti. V tejto knihe sa nám však farby definitívne preklápajú do príbehu o slobode a zneužívaní moci, avšak napísanom tak, že aj vaši sedemročníci mu budú rozumieť.

Pre rozčítaných školákov (a ich rodičov) je tu príbeh, v ktorom hlavnú úlohu hrajú zástupy pánov v šedých oblekoch. Dievčatko Momo a stratený čas je tak napínavá kniha, že ju budete deťom kradnúť z nočného stolíka. Nakoniec, veď ju aj napísal sám maestro Nekonečný Príbeh (teda Michael Ende). Zo všetkého najviac hovorí o našej naivnej predstave, že ak sa budeme dostatočne naháňať, nejaký ten čas si ušetríme na neskôr. No nebojte sa, žiadne moralistické lekcie, iba čistý a nefalšovaný príbeh.

Náš prvý tip pre druhostupniarov a násťročných sa celý odohráva v tráve. Presnejšie, v kolónii čiernych mravcov, ktorí po zime zisťujú, že sa na nich valia zástupy agresívnych červených mravcov. A napriek tomu (alebo práve preto?) je táto kniha našim výberom pre túto vekovú skupinu. Ide totiž o skutočne fantastickú knihu o moci, o boji medzi dobrom a zlom, o slobode. Ak ste čítali Ďalekú cestu za domovom o rodine králikov, ktorí cestujú za vysnívanou krajinou, Zašušťanie v tráve je z rovnakého súdka – obe plávu nad vekovým zaradením.

Náš druhý tip pre násťročných je Dievča z atramentu a hviezd. Farby ako téma posledného týždňa Prečítaného leta môžu znamenať odvahu, slobodu, odlišnosť či tvorivosť. Izabela, dcéra kartografa v krajine, kde je zakázané kresliť mapy, bude potrebovať všetko z toho. Je to oficiálne kniha pre tínedžerov, ale my vravíme, skúste ju na záver leta aj vy. 

✔ Kompletný zoznam našich knižných tipov nájdete tu. Kliknite si.

✔ Kompletný zoznam Martinus knižných tipov (vrátane e-kníh a audiokníh) zase tuto. Kliknite si.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov každý týždeň píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matka a Pesleří.

O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píšeZuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N, tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami a takisto aj knihkupectví Pohoda.

Tipy pre dospelákov prinášajú hlavne Orvokki a Jedu v knize. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu píše aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.