9. týždeň: O knihách

Priatelia, vitajte na konci prázdnin. Veru nám je trošku smutno, že sa tento ročník Prečítaného leta končí. Ale ako to chodí, každý koniec je nový začiatok. Pri knihách to platí určite. Ak ste sa do ich príbehov ponárali celé leto, viete, aký je to pôžitok. Možno preto sme pre vás na posledný týždeň vybrali túto knižnú tému. Knihy o knihách (a čítaní) sú totiž špeciálne plavecké disciplíny. Zaplávajte si s nami. Tri, dva, jedna, …začíname!

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Pre najmenších sme ozaj nemohli tento týždeň začať bez nejakej „tulletovky.“ Dielka Herveho Tullleta sú známe svojou hravosťou. Pán autor veľmi rád maže hranice medzi knihou a zábavou. A to sa nám páči! Knižka je plná bodiek, do ktorých treba ťukať, fúkať, zatriasť samotnou knihou, či tlieskať. Len potom sa môže otočiť strana, aby malý čitateľ ohromene sledoval, čo sa stane. Jedným tlesknutím sa bodky zväčšujú, fúknutím posúvajú po stránkach. Veríme, že si s Knižkou užijete toľko zábavy, ako my s našimi najmenšími.

Calvin nevie lietať patrí medzi knižky, ktoré otvoríte a hneď ich milujete, a rovno vás varujeme, že je vypredaná a budete si po ňu chodievať do knižnice. Veľakrát. Veľa veľa veľa krát.
Príbeh je jednoduchý: Calvin, škorec z rodiny mnohopočetnej, sa nenaučí lietať, lebo miesto štúdia letovej techniky chodí do knižnice. Tak sa stane, že na jeseň takmer nikam neodletí. Spočiatku sa zdá, že posolstvo príbehu bude spočívať v tom, že každý z nás je jedinečný a má svoju hodnotu. Calvin je však napísaný tak, že ho veľmi skoro začnete vnímať ako úsmevnú postavičku nepraktického akademika („Áno, čítal som o migrácii vtákov“) a jeho rodinu zase ako síce nesčítanú a bez vzdelania, zato však mimoriadne schopnú, s kopou zdravého rozumu. Súčasťou deja sú ešte aj prekvapené toskánske kravičky, hurikán a nakoniec veľká párty.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Cesta okolo sveta za 80 záhadami je rozkošnosť veliká. Je to stránka za stránkou plná farieb, prekrásnych ilustrácií a zo všetkého najviac ZÁHAD. A že nie sú vôbec jednoduché! Práve preto sme ju v tomto týždni vybrali prváčikom. Prváčikom a potom deťom, ktoré akosi nie a nie nájsť chuť na čítanie. Na každej stránke knihy totiž nájdete vždy iba dve úlohy. Každá z nich je kratučká, len pár slov. Každé z nich však deti poznajú a budú mu rozumieť. Tieto úlohy môžu čítať samé alebo im môžete pomáhať, ak jedno slovo prečítate vy, druhé ony, potom zase vy a zase ony. Jedna krátka veta, po ktorej nasleduje nádherné a sladké porozumenie otázke…a po nej hľadanie riešenia! A dokonca také, že ešte aj tata sa pri ňom zapotí! (Testovali sme, verte.) Jednoducho, preveľmi pôsobivá knižka vhodná deťom, ktoré si ako čitatelia zatiaľ veľmi neveria.

Magdalénka je dievčatko, ktoré tak trochu bojuje s čítaním. Ostatné deti dostávajú v škole za čítanie hviezdičky, len jej sa nedarí jednu získať. A tak veľmi by chcela. Našťastie je tu knižnica a výborný nápad práve pre deti ako Magdaléna: čítanie psíkom. Deti si môžu zájsť do knižnice a jednoducho čítať zvieratám. Verte neverte, táto metóda výborne funguje a často sa v zahraničí využíva. Magdaléna teda nielen prekoná ostych, ale nájde si aj nového kamaráta.

Škriatkov sme tu mali toto leto neúrekom. A nezabudli sme ani na tých tlačiarenských. V knihe Hups, Rups a Šups ich nájdete rovno troch. Najskôr urobia v knihách a čítankách šarapatu. Potom sa však spolu s novou kamarátkou Amálkou snažia všetko napraviť. V knihe o hrách s jazykom sa dozviete aj to, že tlačiarenskí škriatkovia majú najradšej písmená a gumové medvedíky.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Pre začínajúcih čitateľov sme vybrali knihu, ktorá sa môže zdať jednoduchá, ale ponúka skutočne zaujímavý obsah. Vynálezkyne a ich vynálezy vám predstaví niekoľko žien, ktorým vďačíme za mnohé veci okolo nás. Okrem ich životov si často prečítate aj informácie o tom, aké to mali vynaliezavé ženy v minulosti zložité.

Gustáv Gmúrny a zlodej ľudí je napínavým a ľahko fantasticko-hororovým dobrodružstvom pre deti od desať rokov. Gustáv je zvláštny chlapec, ktorý žije v dome tieňov a Ava zase dievča, ktoré sa prisťahuje do susedného domu. Jej mačka raz v noci utečie práve do Gustávovho domu….a všetko sa to riadne zamotá. Odporúčame akčným, rozblázneným deťom so záujmom o rýchlo plynúce príbehy.

Novinka Knihy, ktoré zhltli môjho otca od portugalského spisovateľa Alfonsa Cruza je určená starším deťom. Dvanásťročný hlavný hrdina sa v nej vydáva po stopách svojho otca, ktorý sa stratil v knihách. Medzi čítaním veľkých románov sa odohráva chlapcov vlastný, malý príbeh. Čítanie klasiky mu pomáha otvárať cesty nielen k druhým, ale hlavne k sebe samému. Túto nádhernú novelku si dajte spolu s deťmi, nebudete ľutovať.

Pre starších čitaľov a čitateľky je aj náš ďalší tip: komiks Jana, líška a ja. Nádherne ilustrovaný príbeh Helene, ktorú v škole šikanujú spolužiačky. Útek pred každodenným trápením hľadá v knihe Jana Eyrová. Zdá sa jej, že Jana by jej dokonale rozumela. Celý komiks je jedno úchvatné dielo. Výborne ilustrované a s príbehom, ktorý pre mnohých z nás bude ako z vlastného života. Len dodáme, že koniec je naozaj šťastný.

Ursulu le Guin stačí predstaviť iba raz. Prečítate si od nej hoci iba jediný jej titul (z mnohých od fantasy cez eseje o literatúre či politike až po sci-fi) a úplne jej prepadnete. Je ikonou modernej fantasy a sci-fi a je jednoducho fantastickou rozprávačkou. Kniha Hlasy patrí do voľnej trilógie Kroniky západného pobrežia a knihy v tomto príbehu zachránia mesto a jeho kontinuitu. Viac nepovieme – pani le Guin totiž píše tak, že vy iba počúvate. Odporúčame rozbehnutým čitateľom od 14 rokov po 99.


Aj túto nedeľu sme predstavovali knihy na instagramovom účte Prečítaného leta. Záznam si môžete pozrieť tu:


Týmto sa s vami a letom pomaly lúčime. Ale s knihami ešte určite ostaneme. Veď Vianoce sú už za 123 dní.