3. týždeň: O oknách a dverách

Dvere a okná budeme skúmať v treťom týždni Prečítaného leta. Okná sú veľmi užitočná vec. Môžete cez ne nazerať na svet z pohodlia vašej izby. A keď vám už zvedavosť nedá, otvoríte si dvere a do toho veľkého sveta rovno vykročíte. Veríme, že sa vám podarí nájsť v tomto prázdninovom týždni veľa záhad, tajomstiev a nových vecí.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Tiež sa vám zdá, že v klasických rozprávkach sa to dverami len tak hemží? Ako by sa hladný vlk nasýtil, keby nevedel, na ktoré dvere má zaklopať? Nuž ale zle si milý vĺčik vybral. Aj v tejto knihe so známym príbehom Červenej čiapočky sa síce stará mama a Čiapočka ocitnú nachvíľu vo vlkovom bruchu, ale nakoniec z neho vyskočia živé a zdravé. Doslova. V leporelku totiž nájdete množstvo prvkov, ktoré príbeh rozpohybujú pred očami vášho užasnutého maľúcha.

Moderné rozprávky tiež vedia motív dverí parádne využiť. Traja kamoši Tuto, Katarína a Gašpar jednými dverami vojdú rovno do zázračnej krajiny. Pohľadajte s nimi ich kamarátku Leotoldu, ktorá sa im niekde v záplave farebnej fantázie stratila. Leotolda španielskej výtvarníčky Olgy de Dios je jedna skvelá takmer-detektívka plná nečakaných situácií a bláznivých nápadov.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Zranený vtáčik zo série Moje malé príbehy Montessori je našim tipom pre prváčikov. Realistický príbeh o vtáčikovi, ktorý narazí do okna dvoch sestier je napísaný jednoducho a pritom pútavo. Práve tak, aby ho zvládli s prehľadom prečítať decká, čo sa práve naučili skrotiť písmenká.

Tieto Kozliatka pred niekoľkými rokmi vo vydavateľstve Buvik spustili celú sériu knižiek, ktoré vďaka skvelým ilustráciám slovenských ilustrátorov prevádzajú klasické rozprávky do 21.storočia. V knižke nájdete dva príbehy, ktoré sa začínajú z dvoch strán a stretávajú sa v strede, teda jeden voči druhému dolu hlavou. Kozliatka takto spájajú ľudovú rozprávku s jej modernou adaptáciou z rúk Jaroslavy Blažkovej a vlkom, ktorý chce spievať v opere a skončí u učiteľa spevu. Neváhajte pri čítaní zapojiť všetky svoje rodičovské herecké vlohy. Deti to určite ocenia.

3D Vozidlá malých čitateľov zase ohromí wow-efektom rozkladacích obrázkov. Pop-up ilustrácie áut určite zaujmú aj mladšie deti, ale text – i keď je ho máličko – sa nám zdá trochu náročnejší a odporúčame ho teda pre tie staršie deti.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Kategóriu začínajúci čitateľ v tomto týždni zastupuje výborný komiks Zlatý zub. Že je to produkcia čisto slovenská zistíte aj tak, že po prečítaní budete mať neodolateľnú chuť na makové šúľance. Príbeh plný napínavých a dosť absurdných zvratov si užijú práve deti od 8-9 rokov. Podľa nás ideálna kniha na liečbu každej nechuti voči knihám a zároveň tréning pre deti, ktoré sa presúvajú ku textovo plnším knihám.

Čarodeji dávnoveku je nová série obľúbenej autorky Cressidy Cowellovej. Jej meno určite poznáte z kníh o Vikingovi Štikútovi a drakovi Bezzubom. Čarodeji sa vašim deťom budú čítať rovnako dobre. Príbeh má skvelú hlavnú dvojicu, je plný mágie a pračudesných tvorov.

Slovenská národná galéria sa rozhodla pomôcť všetkým, ktorí sa galérií a múzeí tak trochu boja. Vznikla z toho kniha, ktorá sa síce zaoberá galériami, no zároveň sa číta ako jedno veľké dobrodružstvo. Monika Kompaníková napísala skvelý príbeh o Ester, ktorá práve v bratislavskej SNG hľadá svojho strateného potkana Ernesta. Musí prejsť celou budovou a postupne odhalí, čo sa skrýva za všetkými dverami a ako taký život v galérii vlastne vyzerá. Kniha Kde je Ester N vás ešte aj ubezpečí, že rozumieť umeniu dokáže naozaj každý z nás.

Tajná záhrada je jedným z tých klasických príbehov, ktoré nikdy nezostarnú. Príbeh o deťoch, ktoré otvoria svoje srdcia priateľstvu tak, ako kvety na jar. Za múrmi tajnej záhrady vyrastie nielen množstvo kvetov, ale aj odpustenie a nová nádej. Odporúčame čítať nahlas deťom, aby ste sa nad silným príbehom a krásnymi ilustráciami dojímali spoločne.

No a na záver delikatesa pre najstaršie deti a začínajúcich mládežníkov. Stopárov sprievodca galaxiou je séria, ktorú sa zvyčajne zaraďuje do dospeláckej literatúry. Pravdou však je, že na nej nie je prakticky nič, čo by z nej robilo výsostne titul pre dospelých. Áno, je to komplexný príbeh, veď aj preto sa z neho stala moderná klasika. Avšak aby kvôli tomu na neho mládežníci čakali? Veď prvé čítanie je vždy iba čítanie príbehu, a uznajte, v tomto prípade je to jedna napínavá a komická vesmírna jazda. Zvyšok, objavovanie hĺbok, nuansí a kultúrnych referencií prichádza postupne každým ďalším čítaním.


Nezabudnite: vždy v nedeľu pred štartom nového týždňa na Instagrame Prečítaného leta naživo predstavujeme všetky knižné tipy. Pozrieť si ich môžete na IGTV Prečítaného leta.


Tak čo, nájdete si aj vy tie správne dvere, ktoré treba otvoriť?