Počuješ ma?

Ako na zavolanie prišla táto krásna novinka od Egrešu. Naďa Nováková pre nás do týždňa O tichu napísala niečo o knihe Počuješ ma.

Že zrovna v týždni o tichu a načúvaní sa mi dostala do rúk táto jemná, poetická knižka, nemôže byť náhoda! Tak vám ju chcem hneď trošku predstaviť. Je to jednoduchý obrázkový príbeh o prírode a o tom, ako ju môžeme vnímať všade okolo nás.

V knižke sa nám prihovára hlas prírody. Hovorí, že ju môžeme počuť ako spev vtáčika či šum lístia… Vidieť na oblohe ako oblaky… Cítiť, keď si ľahneme do mäkkej trávy… Ochutnať ako sladké ovocie…
Kniha je nádherne zmyslová a nabáda nás spomaliť, stíchnuť a vnímať tie najbežnejšie veci. Úplne najlepšie sa číta tak, že všetky tie spomínané veci rovno vyskúšate. Skúste, aká je drsná kôra stromu. Ako voňajú kvety na lúke. Aká je mäkká tráva, keď si do nej ľahnete. Aké šťavnaté je zrelé letné ovocie.

Knižka je pre najmenších čitateľov, podľa anotácie od 1 do 3 rokov. Ja by som povedala skôr od dvoch rokov, a nakoľko je koncept prírody abstraktný, hlavnú myšlienku pochopia asi ešte trochu staršie deti. Ale samotný text v knihe obsahuje jednoduché vety, a opisuje činnosti a zmyslové vnímanie, ktoré je blízke úplným drobcom, ale aj malým škôlkarom. A ak budete veci opisované v knihe aj skúšať, deti si knihu určite zamilujú.

U nás samozrejme knižku otestovali samostatní čitatelia-prváci, ktorým som ju predstavila ako hádanku. Koho hlas nás to nabáda počúvať? Kto sa vie zjaviť na oblohe ako oblak a zároveň sa skrývať pod listom ako slimáčik? Riadne sa pri tom zapotili.

Knihu Počuješ ma? vydalo vydavateľstvo Egreš. Ich knihy máme doma hádam všetky, a veru každá nová nás milo prekvapí.


Knihu Počuješ ma? vydal Egreš v roku 2020.

Autorka recenzie je Naďa Nováková, autorka najpopulárnejšieho slovenského montessori blogu Montessori Kids. Nájdete ju aj na Facebooku a Instagrame. Naživo ju môžete stretnúť na seminároch o Montessori pedagogike, či na detských Montessori ateliéroch.