8. týždeň: O ponožkách a topánkach

Prázdniny aj leto pomaly končia. Chcete posledné týždne aktívne využiť na maximum alebo už radšej oddychujete? Pre každý prípad máme pre vás kopu knižných tipov: na oddych aj plné dobrodružstiev.

Popri tom si s nami môžete vyskúšať niektorú z ponožkovo-topánkových aktivít. Napríklad

  • skúste sa zbaviť všetkých ponožiek bez páru, ktoré doma nájdete,
  • celý deň choďte naboso.

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Zábava patrí k prázdninám. Preto veríme, že si bláznivú knihu Veselé nezmysly s deťmi poriadne užijete.
Je to ďalšia z obľúbených hľadacích knižiek. Toto leporelo sa dá prezerať s najmenšími deťmi, ale skutočne si ho užijú najmä predškoláci aj prváci.
Ilustrácie sú pomerne veľké, farebné a realistické – čo sa zobrazenia osôb a objektov týka. O situáciách, v ktorých sa osoby nachádzajú, činnostiach, ktoré robia sa to už ale povedať nedá. Veď ako môže mať kôň hrb ako ťava? A prečo majú tie sliepky na nohách gumáky!? Práve v tom sú Veselé nezmysly skvelé. Prevracajú naruby všetko, čo už váš malý mudrlant o svete dávno vie. Nezmysly sú zároveň vtipné pre dospeláka aj pre malého človeka, čo len spríjemňuje čas strávený spolu pri knihe. Môžete si spolu pokecať o všetkých absurdnostiach v knižke. Verte, deti sa budú o všetky nakreslené nezmysly podeliť. Nie nadarmo kniha patrí do série s názvom Veľká kniha pre malých rozprávačov.

Paulínka sa naučila čarovné slovíčko! Umyť zúbky? Nie. Obliecť sa? Nie! Upratať si izbičku? NIE! Maminka si len bezmocne vzdychne, že to v izbe vyzerá ako v džungli a pobozká dcérenku (uloženú na koberci, lebo posteľ je obsadená hračkami) na dobrú noc. Ale potom… potom sa Paulínka prebudí a zistí, že to s tou džungľou nebolo ďaleko od pravdy. V izbičke sa rozvaľuje lev, v kúpeľni hroch, spálňu okupuje medvedia rodinka a chladničku vyjedá gorila s diviakom. Teraz je rad na Paulínke, aby pocítila tú nepríjemnú bezmocnosť, keď prosí opice, aby netrhali jej knihy a tie na jej žiadosti vôbec nereagujú…
Samozrejme, všetko sa dobre skončí. Paulínka sa zobudí doma a rýchlo začne upratovať. Nechce, aby mala z domu džungľu.
Toto nie je džungla! sa na prvý pohľad môže zdať ako „obyčajná“ poučná kniha o upratovaní, ale je to hlavne vtipný príbeh o tvrdohlavosti. Naviac je to kniha dvojjazyčná. Ak teda chcete doma precvičovať angličtinu, odporúčame aj takouto formou.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Claude v meste je naším odporúčaním pre prváčikov. Veľa obrázkov a málo textu na jednotlivých stránkach pomáhajú aj čitateľom-začiatočníkom užiť si to, čo je na knihách najlepšie: výborný príbeh. Claude je malý psík z Paríža. Vždy keď jeho majitelia odídu do práce, Claude sa spolu so svojou vernou kamarátkou ponožkou Smraďoškou vyberie užívať si dobrodružstvá v parížskych uliciach. Pre každý prípad má so sebou aj svoju baretku, z ktorej občas vyťahuje neuveriteľné veci. A tak sa z každej bláznivej situácie dostane s pravou francúzskou nonšalantnosťou.

Ak vás radšej tento týždeň láka polihovanie doma, môžete si s deťmi prečítať príhody Ťukťuka a jeho dospelého kamaráta. Ťukťuk je totiž domáci škriatok, ktorí sa svojimi nápadmi a hrami plnými fantázie nápadne podobá na každé dieťa. Možno preto ho spisovateľ Peter Karpinský vymyslel pre svojho syna. Bláznivé zábavky si totiž môžete užiť aj doma. Vycvičiť cirkus z topánok? Výborný nápad! Len by tie topánky nemuseli byť pozbierané od nič netušiacich susedov. Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali je vtipná kniha, ktorá patrí medzi naše overené tipy už niekoľko rokov.

Rozprávky z červenej ponožky patria tiež medzi klasiku, ku ktorej sa veľmi radi vraciame. Rozprávkové príbehy, ktoré škôlkárovi Marekovi rozpráva jeho deravá ponožka, môže vymyslieť jedine skvelá Jaroslava Blažková. Vyskúšajte pred spaním. Alebo ako poobedný oddych. Počas horúcich letných dní či upršaných vám dobre padne.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Smrdíš! To asi nechce nikto počuť (a cítiť). Ale ak uvidíte knihu s takýmto názvom, zaručene jej neodoláte. Práve na neodolateľné tituly vsádzame v kategórii „začínajúci čitateľ“. Tú sme vymysleli špeciálne pre decká, ktoré už čítať dávno vedia, len akosi ešte neprepadli čitateľskej vášni. Kniha plná rôznych faktov o pachoch, zapáchaní, nevábnych vôňach a iných veciach im možno ukáže, že knihy nie sú len nudné stránky plné písmen.

Jo Nesbo nepíše len thrillery a severské krimi. Je aj autorom aj výbornej série o Doktorovi Proktorovi. Vďaka svojmu vynálezu – prdiprášku, sa na doktora a jeho kamošov hrnie jedno nebezpečenstvo za druhým. Aj v treťom pokračovaní série, Doktor Proktor a koniec sveta. Možno… , nájdete strhujúci dej. Ale užijete si aj kopu abusrdností a humoru. Všetko ešte vylepšujú bláznivé ilustrácie. Odporúčame. Možno sa konečne dozviete, ako je to v skutočnosti s tými miznúcimi ponožkami.

Ak sa vám Proktorove objasnenie ponožkovej záhady bude zdať príliš neuveriteľné, Pavel Šrut a Galina Miklínová ponúkajú svoje vlastné vysvetlenie. Ponožky predsa žerú Párožrúti! O príhodách jednej takej párožrútskej rodinky sa dočítate v rovnomennej knihe. Vydavateľ ju neodporúča čítať pred spaním. Vraj by deti nemohli od strachu (alebo skôr smiechu?) spať.

Knihy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi asi netreba predstavovať. Do týždňa O ponožkách a topánkach sme vybrali druhý diel tejto obľúbenej série. Kto ešte netuší prečo, mal by sa dobrovoľne prihlásiť do Spoločnosti pre ochranu práv a legálne oslobodenie škriatkov. Môžete si od Hermiony Grangerovej kúpiť rovno aj odznak. Kto by nechcel hrdo nosiť na tričku odznačik so skratkou organizácie SOPLOŠ?

Pre mladých čitateľov sme si nechali jednu špecialitku. Cinder je totiž príbeh Popolušky odohrávajúci sa v (takmer) dystopickej budúcnosti. Hlavná hrdinka je občas na nerozoznanie od tejto klasickej rozprávkovej postavy. Žije s nevlastnou mamou a dvoma setrami, ako jediná musí pracovať a dokonca stretne aj princa! Občas je však autorka Marrisa Meyer nádherne kreatívna. Cinder má robotické protézy (a tak namiesto topánky stratí celú umelú nohu), pracuje ako mechanička (vlastnoručne opraveným veteránom oranžovej farby sa celá zašpinená dostaví na ples) a hlavne musí rozlúsknuť tajomstvo záhadnej nákazlivej choroby, ktorá postihla celé ľudstvo. Táto Popoluška sa veru nespolieha na tri zázračné oriešky. Cinder je výbornou úvodnou časťou do celej série podobne ladených rozprávkových kníh. My sme sa pri čítaní bavili výborne. Vaši teenageri sa tiež budú. A spolu sa môžete tešiť na pokračovania. (Alebo si ich prečítajte v češtine, kým budú slovensky.)


O všetkých knihách sme sa rozprávali aj v live streame na Instagrame. Každú prázdninovú nedeľu si nás môžete naladiť naživo.


Ponožkový týždeň si môžete užiť buď v túlavých topánkach alebo s nohami pekne vyloženými a v mäkučkých ponožkách. Prajeme vám pekné dni.