O schodoch a rebríkoch

V siedmom týždni Prečítaného leta sa nám už nedá nemyslieť na to, že je to vlastne tretí týždeň do konca prázdnin. Vonku je horúco, leto je v plnom prúde, ale na pozadí už klope september, je to určite tak. (A my sa priznáme, trochu sa aj tešíme.)

Schody a rebríky nie sú jednoduchou témou, sú ale určite zábavnou. Tak hľadajte. Nájdete ich u hasičov (na aute), u skautov (pri výstupe na kopec), u pani Lindgrenovej a jej lietajúceho Karlssona. Ale sú tiež v prekážkach, pri dospievaní, pri hojení zranení. Majte teda pekný rebríkový týždeň (a nezabudnite s deťmi upiecť aj ovocný koláč z rebríkového ovocia).

Hrátky pre tento týždeň:

✔ Skúste doma postaviť čo najvyššiu Lego vežu. Koľko poschodí to bude? Môžete skúsiť domček z kariet, vežu z papierových pohárov či z plechoviek.

✔ Nájdite v okolí rozhľadňu a vyberte sa k nej na výlet. Alebo je vo vašom meste historická či kostolná veža, do ktorej sa dá ísť pozrieť?

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

 • Mária Nerádová: Poďme objavovať Slovensko, Meda 2018
 • Sophie Schoenwaldová: Veľké čistenie zubov v ZOO, Ikar 2019
 • Max Walther: Velká knížka – HASIČI pro malé vypravěče, Presco Group 2019
 • Marianne Dubucová: Pošťák Myšák doručuje, Host 2018

Slovenský výber pre najmenších otvárame rebríkmi v Slovenskom raji! Veru tak, v úplne ňuňu hľadacej a obrázkovej (takmer bezslovnej) autorskej knižke Poďme objavovať Slovensko! je kadečo, a okrem toho teda aj rebríky v Slovenskom raji. Veľké čistenie zubov v ZOO je zase novinka zo Stonožky a už na pohľad je to veľká sranda. Rebríky sú zaručené, veď ako inak by ste sa dostali do pusy žirafe?

Český výber pre najmenších uvádza na scénu hasičov. (Pche, chceme vidieť rebríkový týždeň BEZ hasičov). Velká knížka HASIČI pro malé vypravěče je plná detailov a zaujímavostí. No a potom samozrejme naša obľúbená Marianne Dubuc v knižke Pošťák Myšák doručuje v prostom príbehu o poštárikovi, ktorý plní svoju prácu v lese plnom zvieratiek. Obydlia jednotlivých zvierat sú kreslené v priereze, takže s deťmi viete preskúmať jednotlivé izby (tu je krtkova špajza, toto je mravčia kráľovná, tuto sa pani straka fintí) alebo sa smiať trebárs na hadovom domčeku, ktorý prechádza niekoľkými stranami. V knižke sa v podstate nič neudeje, avšak toto všetko je tak láskavé a zároveň vtipné, že aj vás zahreje.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

 • Sabine Städingová: Petronela Jabĺčková, Ikar 2018 (aj ako e-kniha pre prvý stupeň ZŠ)
 • Evelina Daciute: Šťastie je líška, Ikar 2018
 • Maciej Szymanowicz: Skřítci, Albatros 2019
 • Adam Stower: Král Vrkú, Host 2018

Výber pre predškolákov na spoločné čítanie s rodičmi otvárame prvým dielom série o Petronele Jabĺčkovej, ktorá je presne taká na zjedenie ako znie. Je to totiž jabĺčková čarodejnica, ktorá si žije v jabloni. Dostanete sa ku nej čarovným lanovým rebríkom (ktorý si všimnete jedine ak ho ona v roztržitosti zabudne vytiahnuť do domčeka): čím ste vyššie, tým ste menší. Nakoniec sa vojdete práve do toho jej jabĺčka a začne sa dobrodružstvo. Šťastie je líška  je tiež knižka na spoločné chvíle, no táto je skôr rozmýšľacia, textu v nej nájdete omnoho menej. Rozprávať sa však budete omnoho viac.

Český predškolácky výber na rodičovské chvíle vyberá úplne uletenú novinku Skřítci. Budete oči otvárať kde všade sa dajú takí škriatkovia nájsť. Ide v podstate o leporelo väčšieho formátu, ktorému dominujú bláznivé ilustrácie s mnohými detailami. Verte, táto bude baviť aj vás. Král Vrkú  je zasa poctivá príbehovka o Jakubovi, ktorý raz na úteku pred partiou protivných spolužiakov objaví lesík v strede mesta, v ňom parádne sofistikovaný dom na stome a v ňom … kráľa Vrkú.

Knižné tipy pre 8 a viac ročné deti

 • Astrid Lindgrenová: Karlsson zo strechy, Slovart 2008 (aj ako e-kniha)
 • Jory John, Mac Barnett: Miles a Niles: Kto z koho, Ikar 2016 (aj ako e-kniha)
 • Håkon Øvreås: Edo Hnedo, Iron Libri 2018
 • Vojtěch Matocha: Prašina, Artforum 2019 (aj ako e-kniha)
 • Pavel Čech: A, Petrkov 2016

Výber pre školákov otvárame jednoznačne pani Lindgrenovou a jej lietajúcim Karlssonom zo strechy. Varujeme, ide o knihu s takým koncentrátom lapajstva, beťarstva a všeobecného detstva, že sa budete smiať a zároveň v duchu dúfať, aby toto vášmu dietku nenapadlo. V papierovej verzii  nájdete v knižniciach, avšak v e-knižnej verzii do čítačky si to vedia vaši rozbiehajúci sa čitatelia vychutnať už aj hneď, a tam si všetko prispôsobiť vlastným čitateľským potrebám (viac o tom píšeme v tomto článku).

Za Karlssonom idú v tesnom závese Miles a Niles, dvojica vtipkárov, pre ktorých kanadské žartíky sú životným štýlom. Treba povedať, že dej tejto knihy je vymyslený tak dobre, že je to priam architektonická stavba. Záver príbehu sa skladá naprieč tromi kapitolami a keď už máte pocit, že bolo povedané všetko, doklapnú na svoje miesto posledné dve kocky a vy si poviete – Jeminky, pravdaže! (Viki sa priznáva, že túto knihu pre decká zhltla vo vlaku medzi Bratislavou a Vrútkami a nie raz sa dusila smiechom tak, že iní dospelí vo vlaku sa až podivovali). E-knihu do čítačky akoby ste našli.

Pre väčšie decká tu máme Eda Hneda, ktorý sa vždy v noci mení na superhrdinu a mstí neprávosť. Avšak keďže ide o severskú detskú beletriu, nie je to žiadne lacné čítanie – Edo smúti za starým otcom, ktorý iba nedávno navždy odišiel a zároveň hľadá ako sa postaviť spolužiakom. Z tejto kombinácie vychádza jeden skutočne dobre napísaný nie-hrubý a nie-zjednodušujúci príbeh o detstve, ktorý ale zároveň je plný nádeje. Prašina pochádza z českých krajov a v minulom roku spôsobila doslova ošiaľ. Moderná čosi-ako-foglarovka z mestskej časti Prahy, ktorá je ponorená do tmy a nedá sa odtiaľ mobilom dovolať. Prašinu budete vašim starším kradnúť z nočného stolíka (alebo si ju budete čítať vo vlastnej čítačke). Veď uvidíte.

Na záver ešte jeden kúsok: A od Pavla ČechaA na tento vyzývame aj vás. Je bez jediného slova, takže aj frustrovaní a nerozčítaní tínedžeri budú mať čím listovať – a je to veru knižočka hypnotická. Odohráva sa totiž v čiernobielom svete, kde jediné povolené písmeno je A. Svoju úlohu v ňom zohrá okrem iného papierová lastovička, továrenský komín a potom farby, veľa, veľa farieb. Túto nevynechajte.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov každý týždeň píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matka a Pesleří.

O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píše Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N, tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami a takisto aj knihkupectví Pohoda.

Tipy pre dospelákov prinášajú hlavne Orvokki a Jedu v knize. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu píše aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.