O počasí

August zvykne znamenať premenlivé letné počasie. Rána sa trošku ochladia, no večery sú krásne teplé. Toto leto je však akési nerozhodné (nakoniec, aj jemu začína byť teplo). August teda začína podobne ako prebiehal celý júl: ráno je chladnejšie, podvčer fúka. Cez obed páli, že až.

Týždeň o počasí je práve preto nastavený na prvý augustový týždeň. Neznamená však iba meniace sa počasie. Môže byť určite o ročných obdobiach, no a samozrejme o klimatických zmenách. Opäť to nechávame na vás, vaše domáce knižnice, knižnicové lásky a kníhkupecké posedenia. Majte pekný augustový úvod!

Hrátky pre tento týždeň

✔ Jednotlivé formy a tvary oblakov majú rôzne názvy. Skúste rozpoznať a pomenovať tie, ktoré sa preženú nad vašou hlavou tento týždeň.

✔ Prší? Urobte svojim deťom radosť a vyrazte na prechádzku do dažďa. Môžete si zobrať dáždniky, pláštenky a gumáky. Ale nemusíte.

Knižné tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

 • Rotraut Susanne Bernerová: séria Potulky, Zelený kocúr 2012-2016
 • Michal Černík: Krtkov týždeň, Albatros 2018
 • Milena Lukešová: Holčička a déšť, Albatros 2019
 • Przemyslaw Liput: Rok ve školce, Host 2018

Bolo by možné prežiť týždeň o počasí bez Potuliek? Kdeže! Potulky by sa nám samozrejme hodili do najbližších dvadsiatich tém, ktoré by sme si vymysleli. Ale isto uznáte, že počasie je pre Potulky ako stvorené. Ak máte celú sériu knižiek týchto skvelých bezslovných knižiek (to pre prípad, že sa všetky slovenské vypredajú), viete v nich sledovať zmeny všetkých ročných období. Avšak ak máte iba jednu z nich, vystačíte si, pretože viete skúmať všetky možné detaily. Podobne je to s Krtkovým týždňom. Leporelo, ktoré si pamätáte ešte z detstva nestratilo ani trochu svojho čara a takisto vás prevedie týždňom od tvrdej práce až do úľavy a odpočinku.

Český Albatros v tomto roku v rámci svojich okrúhlych narodenín vypúšťa nádherné retro tituly. Jedným z nich je v tomto roku aj Holčička a déšť, ktorá sa právom ocitla na našom zozname. Je to knižočka preložená do mnohých jazykov, nežná a poetická, o dievčatku, ktoré raz na prechádzke stretne dážď. Povedľa nej sme pre vás vymysleli ďalšiu zo série Rok ve …, hľadacie leporelo na spôsob Potuliek. Rok ve školce vás prevedie dvanástimi mesiacmi života v škôlke.

Knižné tipy pre deti vo veku 5 – 7 rokov

 • Kateřina Maďarková: Justínka a asistenčný jednorožec, Albatros 2018
 • Peter Karpinský: Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali, Slovart 2018 (aj ako e-kniha)
 • Ricardo Liniers: Velký mokrý balónek, Meander 2017
 • Luke Pearson: Hilda, Paseka 2016

Bez Justínky ani na krok! Justínka a asistenčný jednorožec je knižka, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že bude o ružovučkých princeznách a jednorožcoch, no ona je pritom …. o jednorožcoch. Až na to, že tento Jednorožec (vlastným menom Hubert) je asistenčný. Je totiž súčasťou terapie pri nedostatku fantázie. Veľmi vydarená knižočka pre všetky vaše domáce princezné – poteší ich, no nesprinceznovatejú z nej ešte viac. A poznáte sa s Ťukťukom? Zažijete s ním dvanásť príbehov (ako je mesiacov v roku), v ktorých sa aj z najobyčajnejších vecí v živote dieťaťa (pokazený budík, napríklad) stávajú dobrodružstvá.

V češtine tu pre vás máme modrovlasú Hildu, ktorej hneď prvý príbeh odštartuje predpoveď počasia a nocovanie v stane. Deťom bude potrebné niektoré okienka tohto komiksu možno zjednodušiť, vy si ho však veľmi užijete. No a prikladáme ešte jeden obrazový príbeh Velký mokrý balonek, v ktorom bezpečne spoznáte svoje deti a ktorý vás ohromí svojou jednoduchosťou.

Knižné tipy pre osem a viacročné deti

 • Astrid Lingrenová: Zbojníkova dcéra Ronja, SPN – Mladé letá 2004
 • Jostein Gaarder: Anna, Albatros 2014
 • Michael Ende: Čárymáryfučpunč, Ikar 2018
 • Kelly Barnhillová: Dievča, ktoré pilo mesačný svit, CooBoo 2018 (aj ako e-kniha)
 • John Flanagan: Čarodejníkov učeň – Ľadová krajina, Egmont 2018 (aj ako e-kniha)

Tento týždeň musíme jednoznačne začať Annou, ktorá začne mať zvláštne sny. V nich s ňou hovorí jej prapravnučka Nova zo sveta takmer o sto rokov neskôr, v ktorom niektoré zvieratá vyhynyli a zmizol aj hmyz, ktorý opeľuje rastliny. Knižočka má podnadpis Príbeh o klíme a životnom prostredí, no nenechajte sa ním odradiť. Ako každý Gaardnej, aj tento má v sebe tajomstvo a a príbeh zapletený ako jeden pekný vrkoč.

V týždni o počasí môžete siahnuť aj po Zbojníkovej dcére Ronji od Astrid Lindgrenovej, ktorú teraz už nájdete iba v knižniciach. Je to príbeh s dvomi úžasnými hrdinami, Ronjou a Birkom, a ak ste ho v detstve nečítali, budete si s deťmi nechty obhrýzať. Ak sú vaše deti zvyknuté na české audioknihy, veľmi odporúčame audioverziu tejto knihy z Rudolfom Hrušínským ako rozprávačom.

Ak sa u vás doma vyskytujú deti od 11 rokov, tak Čárymáryfučpunč je presne pre ne. Pochádza z pera samotného Michaela Endeho, autora Nekonečného príbehu či dievčatka Momo. A už toto zaručuje, že to bude strašlivo dobrodružné a napínavé. Nakoniec, treba zachrániť svet, a záchrancovia kocúr a krkavec budú mať plné ruky práce.

Dievča, ktoré pilo mesačný svit a Čarodejníkov učeň sú už poctivé fantasy pre tínedžerov. Oba tieto tituly sme čítali v rámci príprav Prečítaného leta ako dospelé, teda nie celkom želaná cieľovka, a musíme povedať, že sme si ich obe veľmi veľmi užili. Zuzka Štelbaská si Dievča, ktoré pilo mesačný svit nevedelo vynachváliť a knižka bola ako novinka tiež zaradená do výberu Knihy roka 2018. Čiže za nás jedno veľké odporúčanie.

Ešte viac kníh

O knihách hlavne pre menšie deti a predškolákov každý týždeň píšu Mimi malá knihomilka a Opičí matka a Pesleří.

O knižkách pre väčšie deti na prvom a možno aj druhom stupni ZŠ píše Zuzka Štelbaská na svojom blogu na denníku N, tiež Mirka z Mum Made Homeschool, ktorá svoje čítačky s dcérami vždy kombinuje s kadejakými aktivitami a poznávačkami a takisto aj knihkupectví Pohoda.

Tipy pre dospelákov prinášajú hlavne Orvokki a Jedu v knize. No a každý týždeň nájdete tuto na Prečítanom lete ešte vždy jednu plnokrvnú recenziu naviac od Miry z blogu O detských knihách. (Mira bude na svojom blogu píše aj svoje vlastné každotýždenné odporúčania.)

Vidíme sa na Instagrame a na Facebooku. Viac odporúčaní alebo zážitky rodičov z ich vlastných prečítaných dní nájdete zase v rodičovsko-učiteľskej skupinke na Facebooku. Ak by ste chceli zverejniť vaše fotky z čítania s deťmi, zo zážitkov či z prípravy tohtotýždňového receptu, tagujte nás na FB aj na IG ako @precitaneleto alebo #precitaneleto.