4. týždeň: O stromoch

Každý rok venujeme aspoň jednu tému Prečítaného leta rastlinám. Preto sme na štvrtý týždeň hľadali knihy o stromoch. Spolu s blogerkami, knihovníčkami a redaktorkami sa nám podarilo vybrať pestrú zmes kníh pre deti. Vyberiete si z našej ponuky niečo? Alebo budete čítať inú vašu obľúbenú knihu o stromoch?

Medzi čítaním kníh nezabudnite vyraziť aj do prírody či blízkeho okolia. Stromy nájdete všade, hoci aj v parku za domom. Môžete skúsiť jednu z aktivít z nášho Letného zážitkovníka:

  • nájdite najvyšší alebo najstarší strom v okolí,
  • vylezte na strom,
  • zasaďte kôstku zo zjedeného ovocia a nezabudnite polievať!

Knižne tipy pre deti vo veku 2 – 4 roky

Marta žije na jednej strane stromu a Jonatán na druhej. Obaja sú osamelí. Až raz medzi tieto dve dážďovky spadne hruška. Marta a Jonatán sa do nej pustia a konečne sa stretnú. Príbeh o delení sa a spolužití z pera famózneho Petra Horáčka získal ocenenie Bibiany „Najkrajšia detská kniha zimy 2018“.

Rok na dedine patrí do výbornej série hľadacích kníh, vďaka ktorej ste mohli zažiť už rok v lese, v škôlke, na trhu, či v rozprávkovej krajine. V týchto knižkách môžete s menšími deťmi sledovať, čo sa deje na jednom mieste počas jednotlivých mesiacov. Ako sa mení krajina aj jej obyvatelia v jednotlivých ročných obdobiach? Všetko sa dozviete na stránkach tohto veľkoformátového leporela.

Knižne tipy pre deti vo veku 5 – 8 rokov

Vtáčia búdka je jedna z tých kníh, ktoré môžu klamať telom… teda formátom. Okienkové knihy sa nám totiž väčšinou spájajú s menšími deťmi. Ale omyl, aj prváci sa chcú baviť! Táto kniha s množstvom otváracích okienok je totiž informačne tak bohatá, že prekvapí aj vás, rodičov. Prváčikov ale nezahltí množstvom textu. Všetko potrebné je napísané v krátkych jednoduchších vetách. Ideálna kniha pre niekoho, kto sa práve naučil čítať.

Knihu To sme my by sme poľahky zaradili do ktorejkoľvek našej letnej témy. (Trebárs aj do týždňa O tichu. Artúrov život je totiž skoro charakteristický absenciou ticha. To už sa tak stáva, ak máte rozvetvenú rodinu.) Predškolák Artúr – milovník špagiet a heavy metalu – má troch nevlastných súrodencov. To sme my sa teda nehrá na žiadne ideálne rodiny a popisuje realitu, ktorú mnohí z nás žijú. A to sa nám ráta! Zábavná kniha, ktorá v podstate zhŕňa iba jeden deň v Artúrovom živote, a na ňom ukazuje, čo všetko znamená rodina. Môžete čítať s deťmi od 4 do 9 rokov, avšak vydavateľka upozorňuje, že je to hlavne knižka na spoločné čítanie a rozprávanie.

Andrea Gregušová je stálicou na nebi detskej knihy. Dokazuje to aj príbeh červíka Ervína, ktorý prišiel o svoje jabĺčko a teraz hľadá nový domov. Knižka je sériou stretnutí a dobrodružstiev s rozličnými zvieratkami a hmyzom, až kým sa všetko neskončí ako má, teda dobre. Červík Ervín je teda dobrou knihou na predčítanie, ktorá bude baviť predškolákov a ešte aj ich prváckych či druháckych súrodencov. Bonusom je spoločenská hra, ktorá sa schováva v papierovom prebale samotnej knižky.

Knižne tipy pre deti vo veku 9 – 15 rokov

Megadom na strome je náš tip pre začínajúcich čitateľov. Baví nás nápad kolosálneho domčeku na strome, ktorému s každou časťou série pribúdajú poschodia (a na nich bazény s piraňami, malinovkové fontány, simulátory voľného pádu a neveselé kolotoče). Ale hlavne fakt, že kniha je ako stvorená pre deti, ktoré hľadajú čitateľskú sebadôveru. Kniha je graficky spracovaná tak, aby sa práve takým čitateľom čítala čo najľahšie: od komiksových výjavov cez plnotextové strany až po úplne prázdne stránky – táto kniha na každej stránke dokazuje, že je tu na to, aby čítanie bolo pre dieťa zážitkom.

Týždeň o stromoch by sa nepočítal, ak by v ňom nebola kniha od Petra Wohllebena. Tento lesník a spisovateľ sa zaslúži o to, že váš pohľad na stromy sa zásadne zmení. Veď povážte: stromy majú rodiny, starajú sa o svojich chorých príbuzných, vymieňajú si správy internetom hubových vlákien. To všetko a omnoho viac nájdete v jeho knihách. Počuješ rozprávať stromy je skvelým sprievodcom prírodou lesa pre deti. Nájdete v nej aj tipy a rady, ako si výlety v lese poriadne užiť.

Po prázdninách sa chystá druhý diel knihy Anča z Pomaranča, takže máte dosť času si ten prvý prečítať. Príbeh dievčatka s príliš bujnou fantáziou, s dobrodružnou zápletkou a tajomstvom je podľa nás výborné letné čítanie. Vždy keď Anča chcela byť chvíľu sama, vyliezla na strom a kreslila si. Navrhnite to aj vašim deťom, ak máte záhradu a vhodný strom. Keď sedíte v korune stromu, svet hneď vyzerá inak.

Strom prianí je už knihou pre deti od desať, jedenásť rokov. Rozprávačom je strom, ktorý na tomto mieste stojí už nesmierne dlho. Je pozorovateľom, no zároveň tým, kto vlastne nemá ako konať. A konať by chcel, pretože keď sa jedného dňa do jeho blízkosti nasťahuje utečenecká rodina, niekto do jeho kôry pre túto rodinu vyreže veľmi nehostinný odkaz. Strom prianí je emotívnym a zároveň veľmi napínavým príbehom. Dokáže ozaj strhnúť. Utečenectvo je však veľká téma a tak po nej možno siahnite aj vy, aby ste vedeli s deťmi o nej hovoriť.

Ak Strom prianí bol náročnejší témou, tak potom Hovor! je už skutočne náročné čítanie pre štrnásť či pätnásťročných. Nenechajte sa odradiť temnou (možno až hororovou) obálkou, nejde o horor. Ide však o temný príbeh, v ktorom sa hlavná hrdinka vyrovnáva s čímsi čo sa stalo pred rokom, keď na veľkú celoškolskú párty zavolala políciu. Odvtedy sa s ňou v škole nikto nebaví. Je očividné, že zažila niečo o čom nedokáže rozprávať ani s najbližšími. Vlastnú traumu spracúva cez hodiny výtvarnej, kde sa pomaly a postupne pokúša znova nájsť svoj hlas. Napriek náročnej téme ide o vynikajúco napísanú štúdiu osamelého dievčaťa, ktoré sa nanovo pokúša nájsť kontakt so svetom.


Čo poviete? Nezabudnite, že vždy v nedeľu večer si všetky naše tipy môžete vypočuť a prezrieť (niektoré zrkadlovo otočené) naživo na Instagrame. Tuto je video z nášho posledného posedeníčka o knihách, uvedených vyššie.


Na záver vám ešte želáme príjemný týždeň s knihou v ruke. Na piknikovej deke v tieni stromov vám čítanie pôjde najlepšie.